Zdrowa i świetlista skóra to coś niezwykle pożądanego, uważanego za standard piękna. Każdy dąży do zachowania młodego wyglądu jak najdłużej – nie zapewni Ci tego makijaż, tylko odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim wysoki poziom nawodnienia skóry.
Jest to określenie z języka angielskiego, które służy opisaniu skóry sprężystej, jędrnej, bez zmarszczek. Cała twarz jest idealnie napięta, skóra nie zwisa, oznaki starzenia nie są zauważalne – po prostu młoda i zdrowa cera. Chcąc cieszyć się taką skórą, musisz o nią odpowiednio zadbać – nie chodzi tylko o działania zewnętrzne, ale również odżywianie naskórka od wewnątrz.
Warto pamiętać o tym, że nasze ciało składa się w około 70% z wody i właśnie dlatego jest ona tak ważna. Poziom nawodnienia wpływa na nasze samopoczucie, ale również wygląd zewnętrzny.
Gdy wody w ciele jest za mało, wówczas zaczyna ono puchnąć, szczególnie widoczne jest to na twarzy. Woda odpowiada za elastyczność naszej skóry, stanowi główny element budulcowy komórek, a skóra odwodniona jest szara, matowa i wygląda na zmęczoną. Z tego właśnie powodu musisz pamiętać o wypijaniu przynajmniej 1,5 l wody dziennie, a w przypadku wysokich temperatur lub podejmowania aktywności fizycznej, powinieneś zwiększyć tę dawkę.
Wypijana woda to jedno, a nawadnianie skóry za pomocą produktów do pielęgnacji to kolejna istotna kwestia. Kosmetyki, których zadaniem jest nawadnianie i nawilżanie, sprawdzą się do każdego typu cery, zwłaszcza dla osób borykających się z trądzikiem, które często błędnie uważają, że skórę problematyczną należy wysuszać.
Produkty, które mają nawadniać naszą skórę, składają się ze ściśle określonych substancji. Jednym z podstawowych składników kosmetyków nawadniających jest kwas hialuronowy posiadający właściwości higroskopijne – wiąże wodę, dzięki czemu skóra staje się jędrna i wygładzona.
Co więcej, produkty nawadniające są często bogate w naturalne składniki, takie jak zioła, które magazynują wodę w naszej skórze. Warto przyjrzeć się kosmetykom zawierającym szafran, aloes, kurkumę, mocznik, kolagen czy kwas mlekowy.
Kosmetyki nawadniające mogą przybierać formę serum, hydrolatów, kremów, toników lub maseczek. Są zazwyczaj niezwykle delikatne, mają lekką, odświeżającą konsystencję i szybko wchłaniają się w naskórek. Niektóre z nich są dosłownie jak woda!
Warto mieć świadomość, że kosmetyki nawadniające i nawilżające to nie do końca to samo, choć istnieją produkty mające działanie typu 2w1. Jeśli krem czy inny kosmetyk jest wyłącznie nawadniający, wówczas powinien zostać uzupełniony o warstwę nawilżenia, która nie pozwoli na odparowanie wody z naskórka. Podsumowując – najpierw nawadniamy, później nawilżamy.
Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com