Jakie mogą być wady zgryzu
Zdrowie i fitness

Jakie mogą być wady zgryzu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wadami zgryzu nazywa się zaburzenia w budowie oraz czynnościach jamy ustnej. Mogą one wpływać na komfort całego twojego życia, dlatego warto znać ich rodzaje oraz sposób ich leczenia. 

Rodzaje 

Najczęstszym powodem wad zgryzu jest zaburzenie położenia dolnego łuku zębowego względem górnego. Ich rodzaje, jakie można wyróżnić to:

  • Tyłozgryz — jest to wada, która występuje najczęściej. Charakteryzuje się cofaniem łuku zębowego dolnego względem górnego. Pomiędzy zębami przednimi występują przerwy. W zaawansowanej formie tej wady górne siekacze mogą nachylać się w stronę podniebienia lub warg. Spowodować to może niewielkie deformacje twarzy jak pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej i cofnięcie wargi dolnej. Utrudniona jest wymowa głosek s i z. 
  • Przodozgryz — do przodu jest wysunięty dolny łuk zębowy, co powoduje, że przednie zęby dolne zachodzą na górne. Rysy twarzy się zmieniają. Bruzda wargowo-bródkowa zostaje wygładzona, a dolna warga wysunięta. 
  • Zgryz krzyżowy — wada ta dotyczy proporcji pionowych. W pewnych obszarach łukowych lub na całej długości zęby dolne zachodzą na górne. Dole siekacze mogą być przemieszczone w lewo lub prawo. Niewielka asymetria jest widoczna w rysach twarzy. 
  • Zgryz otwarty — w przednim lub tylnym odcinku łuków zęby nie mają powierzchni styku. Przy tej wadzie odgryzanie pokarmów jest utrudnione, ponieważ tworzy się wysokie podniebienie i szpara niedogryzowa. Osoby, które się z nią zmagają, mają również obniżone napięcie mięśni wargowych, ich dolny odcinek twarzy jest wydłużony, a kąt żuchwy powiększony. Wymowa głosek przedniojęzykowo-zębowych jest utrudniona. 
  • Zgryz głęboki — ta wada charakteryzuje się zachodzeniem przednich zębów górnych na dolne. Powoduje ona asymetrię twarzy oraz ścieranie się zębów. Przyczynia się także do chorób dziąseł. 
  • Stłoczenie — zęby, w stosunku do zębodołów są zbyt duże. Wyrastają one pod złym kątem i są poobracane. Wada ta jest przyczyną ścierania się zębów, chorób dziąseł oraz szerzenia się próchnicy.
  • Zęby odseparowane — powstaje ona, gdy w żuchwie lub szczęce jest zbyt dużo miejsca. Powoduje to, że przestrzenie między zębami są widoczne. 

Czynniki zakłócające kształtowanie się jamy ustnej powodują rozwój wad zgryzu. Mogą występować już w życiu płodowym lub w pierwszych latach życia. Ssanie kciuka czy używanie zbyt długo i intensywnie smoczka są zewnętrza przyczyną ich powstawania.

Jeśli chcesz pozbyć się wad zgryzu, dobrym wyborem będzie ortodonta Koszalin to miasto, w którym znajdziesz wiele lekarzy o tej specjalizacji. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Shiny Diamond

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sahaja Yoga – sposób na samorealizację i szczęście
Sahaja Yoga – sposób na samorealizację i szczęście
Szukasz sposobu na odprężenie! Poznaj zalety medytacji!
Jak nakładać oraz zdejmować rzęsy magnetyczne?
Jak nakładać oraz zdejmować rzęsy magnetyczne?
Rzęsy magnetyczne to hit wśród influencerek! Jeśli Ty również chcesz wyglądać olśniewająco, koniecznie sprawdź, jak ich używać!
Totobi – spersonalizowane kosmetyki i produkty dla Twojego pupila, które umilą mu każdy dzień
Totobi – spersonalizowane kosmetyki i produkty dla Twojego pupila, które umilą mu każdy dzień
Czworonogi uznawane są za najlepszych przyjaciół człowieka. Nie bez znaczenia chcemy dla nich jak najlepiej. Dbanie o psa lub kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nasze pupile powinny jeść specjalistyczną karmę, różne smakołyki, a także mieć zapewnioną dostateczną ilość ruchu.
Ostatnie wpisy