Jak pozbyć się kompleksów? Podpowiadamy!
Psychologia

Jak pozbyć się kompleksów? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kompleksy mogą mocno utrudnić nasze życie. Wiele osób posiada kompleksy, które źle wpływają na samoocenę. Dodatkowo mogą sprawić, że będziemy myśleli o sobie jak o kimś gorszym. Leczenie kompleksów nie jest łatwe, ale dzięki nowemu podejściu do siebie mamy pewność, że staramy się jak najmocniej zwiększyć swoje poczucie własnej wartości i spojrzeć na siebie w innym świetle.

Jak zmienić nastawienie do samego siebie?

Kompleksy najczęściej wynikają z niskiej samooceny. Dostrzegamy wiele wad w swoim ciele, ale również zachowaniu czy osobowości. Staramy się nieświadomie uwypuklać te wady, przez co czujemy się jeszcze gorzej. Niestety takie postępowanie prowadzi do błędnego koła – im dłużej myślimy o swoich wadach, tym mniej skupiamy się na zaletach. Zmiana nastawienia do swojej osobowości i wartości jest dość trudna, zwłaszcza kiedy w naszym życiu wiele osób raniło nas i nadszarpnęło poczucie własnej wartości. Wyzbycie się kompleksów musi więc płynąć z wnętrza. 

Najlepszym sposobem, jest spojrzenie na siebie nie przez pryzmat innych, ale ze swojego punktu widzenia. Niewiele osób w swojej codzienności ma czas na autorefleksję. Jest ona jednak konieczna, aby zacząć myśleć o sobie w znacznie lepszy sposób. Zaprzestanie porównywania się sprawi, że nasze cechy wcale nie będą takie złe jak przypuszczaliśmy. Warto w samoocenie skupić się na pozytywach, które sprawią, że polubimy samych siebie. Często w dzieciństwie bądź w późniejszej dorosłości wmawiano nam, że powinniśmy być bardzo skromni. Stąd rodzi się u nas poczucie niższości oraz problem z samoakceptacją. Wolimy wycofać się, niż pokazać z dobrej strony, aby zaprezentować swoje atuty. Jeśli sami zauważymy własną wartość, będziemy mieć siłę na autorefleksję oraz spojrzymy na siebie przychylnym okiem. Wtedy przestanie nas obchodzić, co myślą o nas inni i na pewno nasze kompleksy znikną.

Autorefleksja jako klucz do samoakceptacji

W leczeniu własnych kompleksów i poczucia niskiej wartości bardzo pomocna jest autorefleksja. Polega na spojrzeniu na siebie, swoje dokonania oraz ambicję przez pryzmat własnych emocji i doświadczeń. Odseparowanie się na chwilę od zdania oraz opinii innych sprawi, że odkryjemy w sobie wiele zalet, o których możliwe, że wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. 

Postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytania: kim jestem, jakim człowiekiem jestem dla innych, co ciekawego robię w życiu, jakie mam pasje, ile rzeczy codziennie jestem w stanie wykonać? Takie pytania pozwolą nam na ocenę samego siebie również pod kątem faktów, a nie tylko emocji, które zbyt często nami kierują. Kompleksy są emocjonalną traumą, którą nosimy w sobie z wielu powodów. Pojawiają się ze względu na nasze negatywne doświadczenia związane z innymi ludźmi. Przez to nie potrafimy samodzielnie ocenić siebie w sposób sprawiedliwy. Chwilowe oderwanie się od złych wspomnień oraz emocji na pewno  wyjdzie nam na dobre. Autorefleksja jest konstruktywnym sposobem zbudowania własnego „ja” bez oceny innych osób.

Pogodzenie się z własnymi wadami

Podczas autorefleksji na pewno znajdziemy w sobie wady, które chcielibyśmy zmienić. Pamiętajmy jednak, że wady posiada każdy. Ważna jest nasza świadomość i ich akceptacja. Dojrzały emocjonalnie człowiek nie będzie skupiał się wyłącznie na własnych wadach, a jeśli znajdzie takie u siebie, będzie chciał nad nimi pracować, ale jednocześnie zaakceptuje ich istnienie. Nie warto również skupiać się wyłącznie na swoich wadach, ponieważ mogą one zaburzyć poczucie własnej wartości. Jeżeli posiadamy negatywne przyzwyczajenia, możemy próbować je zmienić, aby stawać się lepszą osobą. 

Często kompleksy biorą się również z negatywnego postrzegania własnego ciała. Jeśli nie akceptujemy siebie, trudno nam również polubić własne ciało. Wtedy również komplementy od innych osób wydają nam się nieszczere. Starajmy się spojrzeć na siebie przychylniej, podkreślając własne walory. Zbyt mocne skupianie się na wadach w naszym wyglądzie odbiera radość z życia. Pokochanie siebie sprawi, że staniemy się bardziej otwarci, życzliwi i mniej spięci. Będziemy również bardziej dbali o swój wygląd i zdrowie, aby czuć się lepiej w swoim ciele. Należy też zrozumieć, że ciało nie jest wrogiem i należy je pielęgnować tak samo jak zdrowie, czy nasze pozytywne nawyki.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Manicure ślubny – najmodniejsze inspiracje
Manicure ślubny – najmodniejsze inspiracje
Manicure ślubny jest tak samo ważny, jak makijaż czy fryzura. Koniecznie sprawdź, jaką stylizację paznokci wybrać, by wyglądać w tym dniu nienagannie.
Dla kogo przeznaczone są soczewki jednodniowe?
Dla kogo przeznaczone są soczewki jednodniowe?
Jednodniowe soczewki kontaktowe są idealne dla osób, które noszą kontakty codziennie lub kilka razy w tygodniu. Eliminują one konieczność czyszczenia i dezynfekcji soczewek, co bywa bardzo czasochłonne. Są również idealne dla osób z alergiami, suchymi oczami i innymi schorzeniami, które utrudniają noszenie kontaktów.
Faktoring – po co i czy warto?
Faktoring – po co i czy warto?
W świecie biznesu zapewnienie płynności finansowej jest nie tylko wyzwaniem, ale i priorytetem dla wielu przedsiębiorstw
Ostatnie wpisy