Chelatowanie włosów – na czym polega?
UrodaWłosy

Chelatowanie włosów – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chelatowanie włosów oznacza dokładne oczyszczenie ich z zanieczyszczeń, zalegających minerałów i pozostałości środków do stylizacji. Zabieg sprawia, że pasma łatwo się rozczesują i nabierają blasku. Jak przeprowadzić chelatowanie włosów w warunkach domowych? Przeczytaj!

Chelatowanie to zabieg oczyszczania włosów przeprowadzany przy użyciu specjalnego szamponu. Zaleca się go w szczególności kobietom, które myją głowę twardą wodą, a także posiadają wysokoporowate, suche i matowe włosy. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, choć należy przeprowadzać go regularnie. Chelatowanie poprawia nie tylko kondycję włosów, ale też stan skóry głowy.

Chelatowanie włosów – na czym polega?

Przyczyną wielu problemów związanych z włosami i skórą głowy jest twarda woda, przez którą na naszych włosach osiadają minerały, które z kolei uszkadzają barierę ochronną skóry.

Chelatowanie włosów to dokładne oczyszczenie ich z osadu, minerałów wytrącających się z twardej wody i pozostałości środków kosmetycznych. Procedura powinna być przeprowadzana raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli często sięgasz po środki do układania i pielęgnacji włosów lub myjesz włosy twardą wodą, warto poddawać się zabiegowi co najmniej raz w tygodniu.

Chelatowanie szczególnie zaleca się posiadaczkom suchych, szorstkich, matowych włosów z mocno odstającymi łuskami.

Chelatowanie włosów – efekty

Czego możesz się spodziewać po chelatowaniu włosów? Systematycznie przeprowadzany zabieg dogłębnie oczyszcza skórę głowy. Włosy po chelatowaniu stają się miękkie, elastyczne i błyszczące. Ponadto mniej się plączą, stają się łatwiejsze w rozczesywaniu i bardziej podatne na układanie. Chelatowanie chroni strukturę włosa przed rozdwajaniem, zwiększa objętość czupryny i unosi ją u nasady. Oczyszczone z osadów włosy lepiej też wchłaniają substancje odżywcze i nawilżające.

Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, chelatowanie doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry głowy. Procedura pomaga przywrócić prawidłowy poziom pH, zmniejszając uczucie ściągnięcia, podrażnienia i świądu.

Chelatowanie włosów – domowe sposoby

Do chelatowania włosów w warunkach domowych najlepiej nadaje się szampon chelatujący. W jego składzie powinna się znaleźć jedna z najczęściej stosowanych substancji chelatujących – tetrasodium EDTA lub disodium EDTA. Obie wiążą jony pochodzące z twardej wody, które są usuwane w czasie spłukiwania szamponu.

Sole kwasu EDTA można znaleźć nie tylko w szamponach dostępnych w sklepach i aptekach, ale też w preparatach przeznaczonych dla pływaków i osób korzystających z basenu. Te produkty są nieco droższe, ale też skuteczniejsze w działaniu.

Alternatywę wobec substancji pochodzenia syntetycznego, jaką są pochodne EDTA, stanowią naturalne chelaty. Do ich produkcji stosowane są surowce roślinne, które poza tym, że mają zdolność wiązania jonów metali, to wywierają dobroczynny wpływ na skórę głowy i włosów.

Do najskuteczniejszych naturalnych chelatów należy zaliczyć kwas fitynowy i jego sole. Kwas fitynowy niczym nie ustępuje EDTA pod względem zdolności tworzenia związków z minerałami, a przy tym posiada szereg właściwości „pobocznych”: zwęża pory, nawilża i rozjaśnia skórę, normalizuje pracę gruczołów łojowych i poprawia napięcie skóry.

zdj.główne: Suhyeon Choi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przeróbka ubrań – to proste! Sprawdź, jak dać swoim stylizacjom nowe życie!
Przeróbka ubrań – to proste! Sprawdź, jak dać swoim stylizacjom nowe życie!
Przerabianie ubrań jest prostsze niż myślisz. Dowiedz się z nami, od czego zacząć.
Faktoring – po co i czy warto?
Faktoring – po co i czy warto?
W świecie biznesu zapewnienie płynności finansowej jest nie tylko wyzwaniem, ale i priorytetem dla wielu przedsiębiorstw
Jakie korzyści płyną z pracy przy pakowaniu żywności za granicą?
Jakie korzyści płyną z pracy przy pakowaniu żywności za granicą?
Praca przy pakowaniu żywności za granicą otwiera drzwi do wielu korzyści zawodowych, finansowych i kulturowych. Dowiedz się, jakie możliwości rozwoju i doświadczenia możesz zdobyć, podejmując to wyzwanie.
Ostatnie wpisy