Integracja sensoryczna u dziecka – jak ją rozwijać?
Psychologia

Integracja sensoryczna u dziecka – jak ją rozwijać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiedni rozwój sensoryczny dziecka ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonowania na różnych etapach życia. Co zatem należy zrobić, aby przebiegał on prawidłowo? Podpowiadamy!

Dziecko już od okresu życia płodowego odbiera ogromną ilość bodźców napływających z otoczenia zewnętrznego.  Po urodzeniu poznaje kolory, kształty, dźwięki, docierają do niego różne zapachy, które stopniowo uczy się rozróżniać. Wszystko to wymaga dużego zaangażowania i pracy jego zmysłów, które są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie  oddziałują. To właśnie w mózgu zachodzi odbiór, przetwarzanie oraz integracja wszystkich tych bodźców zmysłowych, które przekładają się z kolei na konkretne działania. Proces integracji sensorycznej u najmłodszych przebiega prawidłowo, jeśli dziecko potrafi prawidłowo odbierać oraz przetwarzać informacje, które docierają do niego z zewnątrz i w oparciu o nie wykazywać określone reakcje. To niezwykle ważne dla jego funkcjonowania, dlatego tak istotne jest, aby wspierać rozwój sensoryczny malucha już od najmłodszych lat. Odpowiednio stymulując układ nerwowy naszego dziecka jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią integrację wszystkich jego zmysłów.

Co może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju integracji sensorycznej?

Zaburzenia w rozwoju integracji sensorycznej mogą objawiać się na różne sposoby. Są to np. nadwrażliwość na bodźce, problemy np. z koordynacją wzrokowo-ruchową, nadmierna ruchliwość, jak również kłopoty z utrzymaniem równowagi czy koncentracją. Czasami dziecko może wykazywać nadmierną płaczliwość oraz unikać wspólnych zabaw i aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach pojawiają się również problemy z pisaniem i czytaniem. Jeżeli faktycznie zauważasz tego typu reakcje u swojego dziecka być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistą oraz profesjonalna terapia integracji sensorycznej, której zadaniem jest wspomaganie rozwoju układu nerwowego.

Jak prawidłowo dbać o rozwój sensoryczny swojego dziecka?

Rodzice powinien wspierać swoje dziecko w poznawaniu i rozumieniu otaczającego go świata już od najmłodszych lat. Ważne jest pobudzanie wszystkich jego zmysłów, tj. dotyku, wzroku, słuchu, węchu, ale również ruchu. Można to robić przez wspólne zabawy i codzienne, nawet prozaiczne czynności. W rozwoju zmysłu dotyku u dziecka duże znaczenie ma kontakt z różnymi przedmiotami. Ważne, aby maluch mógł poznawać jak największą ilość kształtów i tekstur. Na tym etapie przydatne mogą być różne zabawki sensoryczne dopasowane do potrzeb najmłodszych. Drewniane klocki sensoryczne marki Jelej™ to bezpieczna i naturalna zabawka, wpływająca na prawidłowy rozwój dziecka. Są wykonane z drewna, a  ich powłoka jest pokryta roślinnym olejem lnianym pochodzącym z ekologicznych upraw, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Zabawa klockami sensorycznymi sprzyja nie tylko pobudzaniu kreatywności i wyobraźni u najmłodszych. Podczas tworzenia różnych konstrukcji dziecko ćwiczy zręczność, równowagę oraz logiczne myślenie. Ponadto faktura drewna oraz kształt klocków znakomicie oddziałują na rozwój zmysłu dotyku. W stymulowaniu zmysłów u dziecka ważny jest także regularny kontakt z różnymi dźwiękami, kolorami, zapachami i smakami, aby mały odkrywca mógł doświadczać jak najwięcej różnych bodźców, które będą oddziaływać pozytywnie na jego układ nerwowy.

Fot.  Tatiana Syrikova/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać odpowiednią pielęgnację dla różnych typów włosów
Jak dobrać odpowiednią pielęgnację dla różnych typów włosów
W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji dla różnych typów włosów.
Legutko – wysokiej jakości nasiona kwiatów, ziół i warzyw
Legutko – wysokiej jakości nasiona kwiatów, ziół i warzyw
Zanim zdecydujemy się na uprawę roślin, koniecznie dowiedzmy się jak wybierać najwyższej klasy nasiona, a także w jaki sposób prawidłowo je przechowywać.
Jak wzmocnić więź w związku?
Jak wzmocnić więź w związku?
Szukasz sposobów na pogłębienie relacji z partnerem? Skorzystaj z tych propozycji na wspólne spędzanie czasu.
Ostatnie wpisy