Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?
Inne

Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podobnie jak małe dziecko, również szczeniak wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Podawanie młodemu psu karmy dedykowanej dorosłemu zwierzęciu może mieć negatywny wpływ na jego wzrost i codzienne funkcjonowanie. Karma dla szczeniaka ma nieco inny skład niż karma dla psa dorosłego. Jest bogatsza w białko i bardziej energetyczna. Zawiera również więcej mikroskładników, witamin i minerałów, których potrzebuje młody organizm.

Skład karmy dla szczeniąt

W odróżnieniu od karm dedykowanych zwierzętom dorosłym karmy dla szczeniąt mają w składzie więcej białek i tłuszczów, co jest niezbędna dla zapewnienia młodemu zwierzęciu budulca do wzrostu mięśni i organów wewnętrznych oraz energii do zabawy. Młode psy są zdecydowanie bardziej aktywne niż zwierzęta dojrzałe, w związku z czym wykazują większe zapotrzebowanie na tłuszcz. Gdy w codziennej diecie psiaka będzie zbyt mało tłuszczu, zwierzę zacznie spalać białko i będzie rosnąć zdecydowanie wolniej. Dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać również mikroskładniki, których w większym stopniu potrzebują psy młode niż dorosłe. W takich karmach znajduje się odpowiednia dawka fosforu i wapnia, czyli pierwiastków odpowiedzialnych za zdrowie zębów i kości, kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 oraz witamin, które wzmacniają naturalną odporność zwierzęcia. 

Zalety stosowania specjalnej karmy dla szczeniaków

Podawanie młodemu psu zwykłej psiej karmy może mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Niewłaściwie żywiony szczeniak będzie wolniej się rozwijał, może być słabszy i bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniaka wspiera rozwój zwierzęcia w młodym wieku, do momentu osiągnięcia przez niego pełnej dojrzałości. W przypadku psów ras małych taką karmę zwykle stosuje się przez kilka miesięcy. Psy ras olbrzymich mogą wymagać podawania specjalnego rodzaju karmy dla szczeniąt nawet przez dwa lata. To w przypadku tego typu psów szczególnie ważne. Przy niewłaściwej diecie rozwój układu kostnego może nie nadążyć za wzrostem masy ciała i przysporzyć zwierzęciu wielu problemów w życiu dorosłym. 

Podawanie młodemu psu standardowej karmy może mieć długofalowe, negatywne skutki. Taki pies może być mniejszy i słabszy, bardziej podatny na choroby. Najlepszym wyborem w przypadku młodych psów, które przechodzą na pokarm stały, jest zastosowanie specjalnej karmy dla szczeniaków o odpowiednio zbilansowanym składzie, zawierającej składniki odżywcze i mineralne w proporcji dostosowanej do młodego wieku i szczególnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. 

Fot.: hannah grace/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Należy Ci się zwrot podatku z Niemiec lub Holandii? Biuro rachunkowe Borsuk Podatki pomoże Ci odzyskać Twoje pieniądze!
Należy Ci się zwrot podatku z Niemiec lub Holandii? Biuro rachunkowe Borsuk Podatki pomoże Ci odzyskać Twoje pieniądze!
Rozliczenie podatku nie zawsze może być przyjemne. W każdym kraju określone są specjalne progi podatkowe, które określają wysokość podatku. W […]
Nadaj swoim meblom wyjątkowy charakter – zadbaj o właściwe akcesoria meblowe
Nadaj swoim meblom wyjątkowy charakter – zadbaj o właściwe akcesoria meblowe
Meble stanowią kluczowe elementy wyposażenia naszych wnętrz. Umieszczane w centralnej części pomieszczeń, niejednokrotnie stają się jednymi z najbardziej funkcjonalnych, jak również designerskich elementów wystroju.
Planujesz sylwester przed telewizorem? Oto 3 filmy w sam raz na sylwestrowy wieczór w domu
Planujesz sylwester przed telewizorem? Oto 3 filmy w sam raz na sylwestrowy wieczór w domu
Sprawdź najlepsze filmowe propozycje na ostatnią noc w roku!
Ostatnie wpisy