Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?
UrodaWłosy

Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy typ włosa – tak jak i każdy typ cery – wymaga indywidualnie dobranej pielęgnacji. Porowatość odgrywa w tym przypadku duże znaczenie. Jak ją określić i w jaki sposób pielęgnować włosy?

Włos pokryty jest łuskami, zbudowanymi z cysteiny i kwasów tłuszczowych, które go chronią. Stopień rozchylenia łusek oznacza porowatość i jest w dużej mierze cechą dziedziczną – rodzimy się z określonym typem włosa. Geny nie są jednak jedyną determinantą. Na porowatość ma wpływ to, w jaki sposób traktujemy nasze włosy. Zmieniają ją zabiegi fryzjerskie: farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja oraz codzienna pielęgnacja: używanie suszarki i prostownicy.

Rodzaje włosów ze względu na porowatość

Każdy włos jest inny i czasem trudno jednoznacznie zaszeregować go do którejś z kategorii. Podstawowy podział kształtuje się następująco:

  • włosy niskoporowate najbardziej bezproblemowe, o ładnej strukturze i wyglądzie tafli. Łuski przylegają bardzo ciasno do kory włosa. Z pielęgnacją włosów niskoporowatych nie należy przesadzać, ponieważ oleje i odżywki mogą je niepotrzebnie obciążać;
  • włosy średnioporowate czasem określane także jako włosy normalne. Mają tendencję do falowania. Nie są tak gęste i nie tworzą prostej tafli jak niskoporowate. Bardzo dobrze sprawdza się na nich olejowanie oliwą z oliwek, olejem z pestek winogron oraz migdałowym. Włosy te są podatne na układanie i stylizację. Mogą się puszyć oraz plątać przy rozczesywaniu;
  • włosy wysokoporowate – najbardziej wymagający typ włosów. Należą do nich włosy naturalnie kręcone oraz te poddawane licznym zabiegom fryzjerskim. Rozjaśnianie, częste prostowanie i inne zabiegi wysuszające włosy mogą powodować zmianę porowatości na wysoką. Włosy te szybko się niszczą – w szczególności widać to na końcówkach, często rozdwojonych i kruchych. Szampon do włosów wysokoporowatych powinien być delikatny i nawilżający. Konieczne jest stosowanie masek, odżywek i olejów.
Portrait of beautiful young woman on color background

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami włosów niskoporowatych, to można powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy, wielostopniowych zabiegów i specjalistycznych kosmetyków. Powinniśmy działać w myśl zasady: im mniej, tym lepiej.

Włosy niskoporowate stosunkowo łatwo jest obciążyć. Przez ich strukturę – szczelną i domkniętą łuskę – nie wchłaniają kosmetyków do wnętrza. Nadmiar produktów, takich jak odżywki, oleje i jedwabie, sprawi, że włosy będą wyglądały tłusto i ciężko. Jedynym ratunkiem będzie wówczas kolejne mycie. Włosy niskoporowate na co dzień powinniśmy myć delikatnym szamponem. Raz na 10 dni warto oczyścić je porządniej i zastosować mocniejszy szampon. 

Kosmetyki do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate nie są wymagające. Właściwie każdy kosmetyk, który ich nie obciąży, powinien się sprawdzić w pielęgnacji. Należy unikać dociążających szamponów o oleistej konsystencji. Olejowanie, nakładanie masek i odżywek oraz jedwabiu powinno odbywać się z umiarem. Powinniśmy stosować niewielkie ilości produktu i raczej koncentrować się na zabezpieczeniu końcówek. Dozując odżywkę lub maskę na długie włosy, warto zacząć od ilości odpowiadającej wielkości orzeszka laskowego.

Do rozczesywania włosów niskoporowatych nadają się zarówno szczotki plastikowe, jak i te z naturalnego włosia. Ryzyko połamania przez tangle teezer lub spuszenia przez szczotkę z włosiem dzika praktycznie nie istnieją.

Sporadyczne prostowanie, kręcenie, a nawet farbowanie nie powinny zniszczyć włosów niskoporowatych. Możemy rozczesywać je na mokro i spać w niezwiązanych, bez strachu o uszkodzenia. Ich strukturze może zaszkodzić tylko bardzo poważna ingerencja z zewnątrz: źle wykonany zabieg fryzjerski albo uszkodzenie mechaniczne. 

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak rozwijać kompetencje zawodowe – 5 prostych sposobów
Jak rozwijać kompetencje zawodowe – 5 prostych sposobów
Praca nad swoim rozwojem zawodowym może przynieść wiele korzyści, takich jak lepsza pozycja na rynku pracy, zwiększenie szans na awans, a także większa satysfakcja z pracy.
Dieta bogata w witaminy na paznokcie: Jakie produkty wprowadzić?
Dieta bogata w witaminy na paznokcie: Jakie produkty wprowadzić?
Zastanawiasz się, jakie witaminy są pomocne, gdy zależy Ci na wzmocnieniu paznokci? Odpowiadamy.
Masz ochotę na coś lekkiego? Oto najlepsze pomysły na sałatki
Masz ochotę na coś lekkiego? Oto najlepsze pomysły na sałatki
Upały dają Ci w kość i nie masz siły stać nad kuchenką? Wypróbuj nasze pomysły na pyszne sałatki na większy i mniejszy głód!
Ostatnie wpisy