Krem z filtrem – jaki wybrać?
Pielęgnacja ciałaUroda

Krem z filtrem – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Krem z filtrem jest niezbędnym elementem letniej kosmetyczki. Koniecznie sprawdź, jaki kosmetyk do opalania będzie dla Ciebie idealny.

Krem z filtrem do twarzy – jaki faktor wybrać?

Na opakowaniach kremów i innych produktów z filtrem znajduje się informacja o faktorze PPD – Persistent Pigment Darkening. Oznacza on stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. Nawet takie same wskaźniki PPD nie muszą oznaczać, że dane produkty identycznie chronią nas przed promieniowaniem słonecznym. Jest to jednak dość miarodajna informacja, dlatego warto zwracać na nią uwagę.

Z kolei za ochronę przed promieniowaniem UVB odpowiada faktor SPF – Sun Protection Factor. Im jest on wyższy, tym wyższa jest również ochrona. Zmniejsza się także ryzyko powstania oparzeń słonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu. Jeśli więc dany produkt do opalania ma faktor SPF 15, to znaczy, że czas przebywania na słońcu możemy przedłużyć 15-krotnie.

Najlepszym sposobem dla pełnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym będzie produkt, który posiada zarówno wysoki SPF, jak i PPD. Trzeba pamiętać, że nie każdy olejek czy balsam do opalania mający np. SPF 50, ma również wysokie PPD.

Jaki faktor wybrać?

Filtr słoneczny dobieraj pod kątem typu skóry. 

Fototypy skóry można podzielić na:

  • fototyp 1 – jasna cera, niebieskie lub jasne oczy; włosy blond, rude; na twarzy widoczne są piegi – taka skóra jest wrażliwa na promieniowanie UV i praktycznie nigdy się nie opala, zalecany jest faktor SPF 50;
  • fototyp 2 – jasny kolor skóry wpadający w odcień oliwkowy lub różowy; włosy brązowe, ciemny blond, rude; oczy zielone lub piwne; czasem występują piegi. Taki typ skóry trudniej się opala i może ulegać oparzeniom słonecznym – faktor od 40 do 50 SPF;
  • fototyp 3 – kremowy kolor skóry; włosy ciemny blond lub brąz; oczy szare, brązowe, piwne; piegi występują rzadko, skóra opala się nieco dłużej niż normalnie – świeża opalenizna jest czerwona, by później zmienić się w lekko brązową; polecany faktor od 30 do 40 SPF;
  • fototyp 4 – jasnobrązowa skóra, czasem w odcieniu oliwkowym; włosy ciemne, brązowe; oczy piwne; brak widocznych piegów, czy też dużej ilości pieprzyków; skóra zawsze ładnie się opala, bez podrażnień czy zaczerwienień; rekomendowany faktor 25–30 SPF;
  • fototyp 5 – brązowa skóra i ciemne włosy, czarne lub ciemnobrązowe; oczy piwne; skóra rzadko ulega oparzeniom słonecznym i szybko się opala; faktor 15–25 SPF;
  • fototyp 6 – ciemnobrązowa lub czarna skóra; czarne włosy i ciemnobrązowe oczy; brak widocznych piegów; skóra tego typu nie ulega poparzeniom słonecznym i nie opala się, dla zahamowania procesu starzenia się skóry możesz stosować faktor 9 10 SPF.
Fot. Viacheslav Lakobchuk/Adobe Stock

Jak dobrać krem z filtrem do twarzy?

Krem z filtrem może różnić się konsystencją od balsamów i jest nieco cięższy niż olejek. Przed jego zakupem warto sprawdzić skład, a także faktor SPF. Jeśli zależy nam na lepszej ochronie twarzy przed słońcem i często skarżymy się na pojawiające się niewielkie pieprzyki lub przebarwienia, warto wybrać krem z filtrem do twarzy, który będzie miał nieco wyższy faktor. Dla osób o bardzo wrażliwej skórze oraz wielu piegach polecany jest krem z filtrem 50 do twarzy, który chroni w znacznym stopniu. Przy skórze naczynkowej oraz skłonnej do zaczerwienień polecane są kremy z filtrem wyższym niż 30 SPF.

Dodatkowo taki krem powinien być wzbogacony o:

  • witaminę E – w trakcie opalania się w skórze pod wpływem promieniowania UV powstają wolne rodniki przyczyniające się do szybszego starzenia się skóry, witamina ta ma działanie antyoksydacyjne, co jest bardzo istotne przy opalaniu się;
  • kwas hialuronowy zatrzymujący wilgoć w skórze;
  • łagodzący panthenol;
  • wyciągi z roślin, w tym aloesu zwalczającego stany zapalne w skórze (jest on również polecany w przypadku ewentualnych oparzeń słonecznych).

Jeśli masz problemy skórne, radzimy wybrać taki krem z filtrem, który będzie łagodny, a także skomponowany na podstawie filtrów mineralnych. Te chemiczne mogą podrażniać delikatną cerę. Niektóre olejki, w tym arganowy, również działają jak filtr przeciwsłoneczny. Przy mocno wysuszonej skórze możesz również z ich pomocą chronić się przed słońcem. Nie będzie to tak samo skuteczna metoda jak w przypadku profesjonalnych kosmetyków, jednak to dobre rozwiązanie przy krótkim czasie przebywania na słońcu.

Fot.  LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niezbędne wyposażenie w pokoju kilkulatka
Niezbędne wyposażenie w pokoju kilkulatka
W artykule podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w pokoju Twojego dziecka, tak, aby był on funkcjonalny i bezpieczny.
Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?
Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów?
Czy lepsza jest manualna czy elektryczna szczoteczka? Jakie włosie wybrać? W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Filmy i seriale, które powinna obejrzeć każda fanka mody
Filmy i seriale, które powinna obejrzeć każda fanka mody
Uwielbiasz filmy i seriale z modą w tle? Oto pozycje, które musisz znać.
Ostatnie wpisy