Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na życie zobowiązuje nas do regularnego opłacania składki miesięcznej, co jest jednym z podstawowych warunków funkcjonowania umowy. Znaczne opóźnienia, a także całkowite ignorowanie wpłat, może skutkować wezwaniem do zapłaty, następnie zawieszeniem ochrony ubezpieczeniowej, a finalnie wypowiedzeniem umowy przez towarzystwo.
Wszystkie szczegóły dotyczące płacenia składki ustalane są podczas wybierania ubezpieczenia na życie, przeważnie oferowana jest płatność comiesięczna. Podpisanie umowy zobowiązuje nas do ciągłych opłat, które należy uiszczać w terminie. Zapominanie o tym, a także całkowite lekceważenie, prowadzi do negatywnych konsekwencji, które kończą się zerwaniem umowy polisy na życie, która jest gwarantem naszego zabezpieczenia.
Niepłacenie składek jest przypadłością wielu ludzi, którzy nie wywiązują się z umowy przez wpływ różnych czynników. Nadmiar obowiązków, roztargnienie, problemy życiowe, braki finansowe, kłopoty zdrowotne — to zaledwie kilka okoliczności, które mają pasywny wpływ na kwestie regularnej płatności. Mimo wszystko niezależnie od sytuacji warto mieć na uwadze systematyczność opłat. W przypadku wystąpienia zdarzenia, które całkowicie nam to uniemożliwia, najlepiej zdecydować się na czasowe zawieszenie opłat lub zmniejszenie kwoty składki.
Zwlekanie z zapłatą kilku dni, przy fakcie, że jest to jednorazowa sytuacja, nie powinno wywoływać w nas zmartwienia, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala okres, w którym można uregulować należność finansową bez żadnych konsekwencji. Standardowo jest to czas 30 dni, po czym do ubezpieczonego kierowane są pisma z wezwaniem do zapłaty, której musi dokonać w ciągu tygodnia, w przeciwnym razie ubezpieczenie traci ważność. Warto jednak pamiętać, że wstrzymanie ochrony nie oznacza zerwania umowy ubezpieczeniowej, ponieważ po uregulowaniu długu należności automatycznie ochrona znów staje się aktywna i jesteśmy nią w pełni objęci. Jeśli jednak w okresie zawieszenia ochrony dojdzie do wypadku czy innego uszczerbku na zdrowiu, to żadne pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Niepłacenie składki przez rażąco długotrwały okres skutkować będzie wypowiedzeniem umowy, a w tym przypadku ubezpieczony traci ochronę, prawo do odszkodowań i zebranych środków. O nieterminowym płaceniu składek oraz konsekwencjach można przeczytać także na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/nieoplacenie-skladki-ubezpieczenia-na-zycie-co-wtedy/116.html.
Istnieje kilka wyjątkowych sytuacji, w których ubezpieczony nie musi dokonywać płatności składki zgodnie z obowiązującą umową. Zaliczają się do nich: ciężkie zachorowanie ubezpieczonego, poważne inwalidztwo ubezpieczonego i niezdolność do pracy. Mimo że zdarzenia te nie należą do przyjemnych, nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, a dobrze jest znać swoje prawa i możliwości. W tym przypadku nasze składki zostaną opłacone przez ubezpieczyciela, a gdy będzie to potrzebne, zostanie zrealizowana wypłata całej kwoty zagwarantowanej w umowie. Aby jednak wszystko poszło pomyślnie, należy przedstawić odpowiednie dokumenty dotyczące trudnej sytuacji życiowej, takie jak zaświadczenie lekarskie czy dokumentacja medyczna, która szczegółowo opisuje przebieg choroby.
Aby dobrze wybrać dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych ubezpieczenie na życie, warto przejrzeć ranking ubezpieczeń na życie na stronie www.rankingubezpieczennazycie.pl.
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com