Artykuł sponsorowany
Żywienie psa ma ogromny wpływ na całe jego życie. Aby pupil mógł cieszyć się zdrowiem i długim, szczęśliwym życiem, musi być odpowiednio karmiony. Jest to konieczne dla jego stanu fizycznego, a także psychicznego, ponieważ nieodpowiednie żywienie może także prowadzić do problemów behawioralnych. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą karmę dla psa.
Psy nie są bezwzględnymi mięsożercami, jednak nie zmienia to faktu, że mięso jest i powinno być ich głównym pożywieniem. Co prawda karma dla czworonoga jak najbardziej może zawierać niewielką ilość warzyw i owoców, ale podstawą, na pierwszym miejscu w składzie dobrej karmy, jest mięso. Pożywienie podstawowe, czyli tak zwana karma bytowa, powinna składać się w większości w mięsa mięśniowego. Podroby to również ważny element psiej diety, ale powinny znajdować się dalej w kolejności składników. Są one bardzo wartościowe, ponieważ są bogate w minerały i mikroelementy. W dalszej kolejności karmę mogą uzupełniać warzywa i owoce oraz dodatki dietetyczne, takie jak olej z łososia lub lniany albo suplementy.
Drugi aspekt to zawartość zbóż w karmie. Ziarna i zboża, takie jak pszenica, żyto, ryż, proso, kukurydza i inne, zawierają skrobię, a niektóre także gluten, których nie trawi psi układ pokarmowy. Ich obecność w składzie karmy może prowadzić do biegunek, bolesnych kolek, a nawet złogów w jelitach. Dodatkowo są one zupełnie bezwartościowe dietetycznie, więc są w karmie zbędne. Uważaj na popularne i szeroko reklamowane karmy, które składają się w większości ze zbóż i tanich zapychaczy, a mięsa jest w nich zaledwie 4%. Czytając skład pokarmu dla psa szukaj w nim zawartości mięsa, a nie “produktów pochodzenia zwierzęcego”, ponieważ pod tym terminem kryje się nie mięso, a tłuszcz, skórki, odpady z produkcji mięsa oraz na przykład nabiał. Karmy bezzbożowe znajdziesz na przykład w internetowym sklepie zoologicznym https://tuzwierzaki.pl/.
Zdrowy i zdolny do gryzienia pies, powinien jeść przede wszystkim karmę suchą. Gryzienie i żucie to naturalna potrzeba psa, którą może on spełniać właśnie między innymi podczas posiłku. Suche karmy zapobiegają też odkładaniu się płytki nazębnej i powstawaniu kamienia. Karma mokra, bytowa lub uzupełniająca, może być stosowana jako główne pożywienie, przysmak, wypełnienie do zabawki lub maty do wylizywania.
Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest dieta mieszana – jeden lub dwa posiłki z suchej karmy, jeden z mokrej. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia niepożądanych zachowań, na przykład zaprzestania jedzenia suchej karmy, na rzecz bardziej atrakcyjnej karmy mokrej. Jeśli pies ma problem z dziąsłami lub zębami albo po prostu ma już duże ubytki w uzębieniu z racji wieku lub stanu zdrowia, można stosować dietę wyłącznie z karmy mokrej, która jest łatwiejsza do pogryzienia i jej jedzenie nie będzie sprawiać psu bólu.
Nie wszystkie zwierzęta cieszą się pełnym zdrowiem i mogą jeść to, co inne psy. Często przy problemach zdrowotnych pojawia się wskazanie do zmiany diety. Karmy na problemy z wątrobą, nerkami, tarczycą czy odpornością, mają specjalnie dopasowany do tych schorzeń skład. Niektóre zwierzęta cierpią też na alergie pokarmowe, które mogą objawiać się poprzez świąd, wypadanie sierści, łzawienie oczu czy zaczerwienienie wokół poduszek na łapkach. W takim przypadku należy zrobić zwierzakowi testy alergiczne u weterynarza. Po odpowiedniej diagnozie wystarczy wyeliminować alergen. Karmy dla psa hipoalergiczne zawierają zazwyczaj tylko jeden rodzaj mięsa, by mieć pewność, że nie znajdą się w nich składniki uczulające. Doskonałe przy alergiach pokarmowych są także karmy zrobione z białka insektów, które jest odżywcze i nie uczula pupili.
Zdjęcie główne: pexels.com/Cup of Couple