Jak zadbać o skórki wokół paznokci?
PaznokcieUroda

Jak zadbać o skórki wokół paznokci?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja dłoni nie ogranicza się do regularnych wizyt w gabinecie kosmetycznym – wysiłki manicurzystki należy podtrzymywać w zaciszu domowym. Podpowiadamy, jak zadbać o skórki wokół paznokci w swoich czterech ścianach!

Kąpiele do skórek

Regularnie stosowane kąpiele dogłębnie zmiękczają i nawilżają skórki wokół paznokci, zapobiegają ich zadzieraniu. Jeśli na skórze widoczne są pęknięcia, dobrym rozwiązaniem będzie kąpiel w rumianku lub z dodatkiem ulubionego żelu pod prysznic. Jeśli Twoje dłonie są w dobrej kondycji, przygotuj roztwór z dodatkiem soli morskiej i soku z cytryny. Pięciominutowa kąpiel wystarczy, aby intensywnie nawilżyć i zregenerować skórki wokół paznokci.

Ekspresowe żele do skórek

Martwe komórki skórek rogowacieją i zaczynają odstawać. Dlatego należy je regularnie usuwać. Najszybszym, najskuteczniejszym, a przy tym najmniej inwazyjnym sposobem jest użycie specjalistycznego żelu bogatego w kwasy owocowe i alkalia. Te pierwsze zapobiegają narastaniu zrogowaciałych komórek, a te drugie zmiękczają stwardniałe skórki i ułatwiają ich usunięcie. Ekspresowy żel do usuwania skórek wystarczy nanieść na kilkanaście sekund, po czym można przejść do kolejnego etapu pielęgnacyjnego.

Odsuwanie skórek

Najistotniejszy w całym zabiegu pielęgnacyjnym jest sposób usuwania skórek. W żadnym razie ich nie wycinaj, zwłaszcza samodzielnie. Uszkodzenie skórek może doprowadzić do powstania nierówności, wybrzuszeń i bruzd na paznokciach. Poza tym, wycinając skórki, pozbawiasz płytki paznokciowe bariery ochronnej. Tak radykalny sposób usuwania skórek jest dopuszczalny tylko w przypadku wyjątkowo zapuszczonych, na przykład postrzępionych skórek (choć nawet w tym przypadku lepiej zawierzyć swoje dłonie ekspertowi). W pozostałych przypadkach rozmiękczone skórki należy delikatnie odsunąć drewnianą lub plastikową szpatułką.

Kremy do rąk

Choć producenci upierają się przy tym, że kremy do rąk nie nadają się do pielęgnacji skórek, nie jest to do końca prawda. Decydujący jest w tym przypadku skład takiego kremu. Jeśli kosmetyk zawiera tłuszcze i woski (lanolinę, glicerynę, wosk pszczeli), śmiało możesz nawilżać nim skórki wokół paznokci. Rób to po kąpielach wodnych, żeby zapobiec utracie wilgoci. I nie zapominaj smarować dłoni kremem z filtrem: słońce szkodzi nie tylko skórze i włosom, ale też skórkom.

Oleje do rąk

Kremy są dobre w celach profilaktycznych – jeśli Twoje skórki są w dobrej kondycji. Jeżeli jednak okolice paznokci są suche i popękane, trzeba je zregenerować olejami. Najlepszy będzie olej migdałowy, ryżowy, jojoba i masło shea z dodatkiem protein, a także witamin C i E. Taki kosmetyk można i trzeba wcierać w skórki co najmniej 4–5 razy dziennie, nie zapominając o aplikacji przed spoczynkiem nocnym.

Masaże 

Nie tylko stopy i plecy uwielbiają masowanie. Zafunduj masaż swoim skórkom. Nie musisz od razu zapisywać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego. Wystarczy, że wetrzesz krem lub olej w przestrzeń wokół paznokci. Wykonuj przy tym płynne koliste ruchy dużym palcem drugiej ręki, odsuwając skórki. Pomoże Ci to je zmiękczyć i spowolnić ich wzrost.

Zdj. główne: DESIGNECOLOGIST/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pielęgnacja skóry wrażliwej – wskazówki
Pielęgnacja skóry wrażliwej – wskazówki
Skóra wrażliwa jest skóra trudna do pielęgnacji.
Opóźniony i odwołany lot – co zrobić?
Opóźniony i odwołany lot – co zrobić?
Dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, jeśli Twój lot jest odwołany lub opóźniony o kilka godzin.
OSM Krasnystaw – stare i nowe pomysły
OSM Krasnystaw – stare i nowe pomysły
Firma z długą tradycją wzbudza zaufanie. To, że klienci przez wiele lat wybierali jej ofertę, jest bardzo dobrą rekomendacją. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw łączy najlepsze praktyki z przeszłości ze świeżymi propozycjami. Wciąż zyskuje nowych, wiernych konsumentów. Oferuje zarówno typowe polskie produkty mleczarskie, jak i sięga do krajowych i obcych tradycji.
Ostatnie wpisy