Jak zadbać o skórki wokół paznokci?
PaznokcieUroda

Jak zadbać o skórki wokół paznokci?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja dłoni nie ogranicza się do regularnych wizyt w gabinecie kosmetycznym – wysiłki manicurzystki należy podtrzymywać w zaciszu domowym. Podpowiadamy, jak zadbać o skórki wokół paznokci w swoich czterech ścianach!

Kąpiele do skórek

Regularnie stosowane kąpiele dogłębnie zmiękczają i nawilżają skórki wokół paznokci, zapobiegają ich zadzieraniu. Jeśli na skórze widoczne są pęknięcia, dobrym rozwiązaniem będzie kąpiel w rumianku lub z dodatkiem ulubionego żelu pod prysznic. Jeśli Twoje dłonie są w dobrej kondycji, przygotuj roztwór z dodatkiem soli morskiej i soku z cytryny. Pięciominutowa kąpiel wystarczy, aby intensywnie nawilżyć i zregenerować skórki wokół paznokci.

Ekspresowe żele do skórek

Martwe komórki skórek rogowacieją i zaczynają odstawać. Dlatego należy je regularnie usuwać. Najszybszym, najskuteczniejszym, a przy tym najmniej inwazyjnym sposobem jest użycie specjalistycznego żelu bogatego w kwasy owocowe i alkalia. Te pierwsze zapobiegają narastaniu zrogowaciałych komórek, a te drugie zmiękczają stwardniałe skórki i ułatwiają ich usunięcie. Ekspresowy żel do usuwania skórek wystarczy nanieść na kilkanaście sekund, po czym można przejść do kolejnego etapu pielęgnacyjnego.

Odsuwanie skórek

Najistotniejszy w całym zabiegu pielęgnacyjnym jest sposób usuwania skórek. W żadnym razie ich nie wycinaj, zwłaszcza samodzielnie. Uszkodzenie skórek może doprowadzić do powstania nierówności, wybrzuszeń i bruzd na paznokciach. Poza tym, wycinając skórki, pozbawiasz płytki paznokciowe bariery ochronnej. Tak radykalny sposób usuwania skórek jest dopuszczalny tylko w przypadku wyjątkowo zapuszczonych, na przykład postrzępionych skórek (choć nawet w tym przypadku lepiej zawierzyć swoje dłonie ekspertowi). W pozostałych przypadkach rozmiękczone skórki należy delikatnie odsunąć drewnianą lub plastikową szpatułką.

Kremy do rąk

Choć producenci upierają się przy tym, że kremy do rąk nie nadają się do pielęgnacji skórek, nie jest to do końca prawda. Decydujący jest w tym przypadku skład takiego kremu. Jeśli kosmetyk zawiera tłuszcze i woski (lanolinę, glicerynę, wosk pszczeli), śmiało możesz nawilżać nim skórki wokół paznokci. Rób to po kąpielach wodnych, żeby zapobiec utracie wilgoci. I nie zapominaj smarować dłoni kremem z filtrem: słońce szkodzi nie tylko skórze i włosom, ale też skórkom.

Oleje do rąk

Kremy są dobre w celach profilaktycznych – jeśli Twoje skórki są w dobrej kondycji. Jeżeli jednak okolice paznokci są suche i popękane, trzeba je zregenerować olejami. Najlepszy będzie olej migdałowy, ryżowy, jojoba i masło shea z dodatkiem protein, a także witamin C i E. Taki kosmetyk można i trzeba wcierać w skórki co najmniej 4–5 razy dziennie, nie zapominając o aplikacji przed spoczynkiem nocnym.

Masaże 

Nie tylko stopy i plecy uwielbiają masowanie. Zafunduj masaż swoim skórkom. Nie musisz od razu zapisywać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego. Wystarczy, że wetrzesz krem lub olej w przestrzeń wokół paznokci. Wykonuj przy tym płynne koliste ruchy dużym palcem drugiej ręki, odsuwając skórki. Pomoże Ci to je zmiękczyć i spowolnić ich wzrost.

Zdj. główne: DESIGNECOLOGIST/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korektor pod oczy – jaki wybrać i jak nakładać?
Korektor pod oczy – jaki wybrać i jak nakładać?
Chcesz dowiedzieć się, jaki korektor pod oczy wybrać i jak go nakładać? Przygotowaliśmy poradnik, sprawdź!
Kostka betonowa – uniwersalne rozwiązanie na tarasy i podjazdy
Kostka betonowa – uniwersalne rozwiązanie na tarasy i podjazdy
Kostka betonowa to materiał, który od lat cieszy się popularnością w budownictwie i architekturze krajobrazu. Charakteryzuje się ona trwałością, wytrzymałością na warunki atmosferyczne i łatwością w montażu. Dlatego też coraz częściej wykorzystywana jest jako element wykończenia podjazdów, tarasów, ścieżek ogrodowych czy nawet murków i ogrodzeń. W poniższym artykule przedstawiamy zalety wykorzystania kostki betonowej na tarasach i podjazdach.
Zalety gotowania na parze
Zalety gotowania na parze
Zastanawiasz się, czy warto gotować na parze? Zobacz, jakie zalety z tego wynikną.
Ostatnie wpisy