Świat mody jest szczególnie pociągający dla twórców filmów i seriali. Nic też dziwnego, bo blichtr i klimat tej branży bardzo oddziałuje na kobiecą wyobraźnię. Spośród wielu obrazów z modą w tle, warto wybrać te najciekawsze i najbardziej popularne. Być może nie wszystkie są dziełami sztuki, ale nie przeszkodziło to w zdobyciu dużej widowni.
Produkowany w latach 1998 – 2004 amerykański serial z Sarah Jessica Parker uchodzi za prawdziwą lekcję stylu i mody. Odważne zestawianie różnych stylizacji stało się charakterystyczne właśnie dla granej przez nią Carrie Bradshaw. Bawienie się modą, inwestowanie w oryginalne dodatki, mocne kolory i łączenie markowych ubrań z przedmiotami w stylu vintage; oto niektóre lekcje stylu, które można wynieść z kultowego już serialu.
W zestawieniu nie może zabraknąć nominowanego do Oscara filmu „Coco Chanel’’ z 2009 r. Obraz z dobrze ocenioną Audrey Tautou w roli głównej stanowi portret jednej z największych rewolucjonistek w świecie mody. Jej biografia; ciekawa i obfitująca w trudne wydarzenia, została ukazana w konwencji miłosnego melodramatu, bez szczególnych kontrowersji, co stanowi zarzut ze strony krytyków. Nie zawodzi jednak pięknie zrobiona estetyczna strona filmu. Również zwolennicy talentu francuskiej aktorki będą zadowoleni, mogąc podziwiać ją na scenie.
Serial powstały w latach 2007-2012 opowiada o blogerce z Manhattanu, która w swoich wpisach odkrywa skandalizujące realia życia uczniów jednej ze szkół na Upper East Side w Nowym Jorku. Fanki mody docenią stroje wykorzystane podczas kręcenia ujęć do poszczególnych sezonów. Serena i Blair, mimo że młode, nosiły na sobie topowe stroje stworzone przez renomowanych projektantów.
Film z 2006 roku nie mógł zostać pominięty wśród obrazów mocno związanych z modą. Uhonorowana Złotym Globem Meryl Streep jako szefowa prestiżowego magazynu o modzie i Anne Hathaway jako jej asystentka, dodatkowo drugi Złoty Glob za stroje – to dostatecznie wiele, by sięgnąć po ekranizację bestsellerowej powieści. Ciekawa gra aktorska, intrygująca przemiana granej przez Hathaway bohaterki, ale i piękne stroje do tego zachęcają.
Skoro w zestawieniu znalazł się film o Coco Chanel, to nie może zabraknąć obrazu poświęconego młodości Yves’a Saint Laurent z 2014 r. Salonowy wielki świat i życie na wysokim poziomie na tle nieśmiałości i wrażliwości głównego bohatera, którego poznajemy w wieku 21 lat. W tle wątek wielkiej miłości. Czy film o geniuszu mody spodoba się wszystkim? Na pewno nie, ale warto zweryfikować swoją opinię po seansie.
Film z 2009 r. to jedna z najczęściej polecanych pozycji kinowych związanych ze światem mody. Grana przez Islę Fisher dziennikarka ekonomiczna popada w kłopoty w związku z uzależnieniem od zakupów. Czy specjalistka od wyprzedaży i luksusowych marek odnajdzie się w świecie finansów i oszczędzania? Jak potoczą się jej relacje miłosne z szefem, który dla odmiany jest pracoholikiem? Warto sięgnąć po „Wyznania zakupoholiczki’’ i przekonać się o tym samemu.
Fot. Richard Corkery/NY Daily News Archive/Getty Images