Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Lekarze specjaliści z Lublina przyjmują pacjentów zarówno w ramach NFZ, jak i wizyt prywatnych. W przypadku drugich skierowanie nie obowiązuje – wystarczy zapisać się do wybranego lekarza i uiścić należność. Tymczasem korzystając z pomocy lekarzy na NFZ, pacjent musi posiadać skierowanie. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku nielicznych specjalności.
Lekarze specjaliści w Lublinie przyjmują pacjentów na podstawie przedstawionego skierowania. Wystawia je lekarz rodzinny, internista albo lekarz innej specjalizacji, w zależności od konkretnego przypadku. Odpowiedź na pytanie, kto właściwie może wystawić skierowanie do specjalisty, jest złożona i zależy od wielu czynników. Niemniej jednak pacjent musi posiadać skierowanie już w momencie rejestracji. Pracownik ośrodka zdrowia poprosi u czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Na tej podstawie dokona rejestracji do wybranego specjalisty na konkretny dzień i godzinę. Tak wygląda procedura w centrum medycznym SGL, z którego szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://www.sgl.lublin.pl/. Podobnie system zapisów funkcjonuje w każdej innej przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Nie ma możliwości zarezerwowania terminu wizyty, jeśli nie posiadamy ważnego skierowania.
Od ogólnej, przedstawionej wyżej reguły obowiązuje kilka wyjątków. Pacjenci nie potrzebują skierowania, jeśli zamierzają skorzystać z pomocy onkologa, ginekologa, psychiatry, wenerologa albo lekarza stomatologa. Zapisy odbywają się na podstawie zgłoszenia, bez konieczności przedstawiania jakiejkolwiek dokumentacji medycznej. Jeśli jednak zamierzamy skorzystać z usług okołomedycznych, na przykład z zakresu psychologii, rehabilitacji ruchowej czy logopedii, będziemy potrzebować skierowanie. Choć logopeda ani psycholog nie są lekarzami, nie możemy odbyć wizyty w ramach NFZ bez skierowania.
Skierowania do lekarzy specjalistów to temat, który wśród pacjentów budzi wiele nieścisłości. Problemu nie rozwiązało wprowadzenie elektronicznych skierowań w postaci kodów, z którymi nie wszyscy pacjenci potrafią „pracować”. Tymczasem schemat jest bardzo prosty – jeden kod umożliwia zapisanie się na wizytę do jednego specjalisty. Oznacza to, że nie możemy rezerwować wizyt w kilku miejscach w ramach jednego skierowania. Skierowanie, które nie zostało zrealizowane, nie przepada. Ważne jest dopóty, dopóki nie ustanie przyczyna, dla której zostało wydane. Pacjenci, którzy z różnych powodów nie wykorzystali swojego skierowania, nie muszą udawać się po kolejne, jeśli problem powróci. Warto jednak być pod opieką specjalisty, gdyż wiele chorób ma charakter przewlekły z fazami nasilenia i remisji. Wyjątkiem jest skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne, które należy zrealizować w ciągu 30 dni. Nie oznacza to, że w tym czasie zostanie wyznaczony termin zabiegu, ale jest to okres, w którym trzeba zgłosić się do rejestracji. Informacji na temat skierowań można szukać przede wszystkim w NFZ – w razie wątpliwości najlepiej zadzwonić na infolinię. Niezbędnych wiadomości udzielą nam również pracownicy przychodni specjalistycznych w Lublinie. Warto zadać pytanie lekarzowi, który wystawił skierowanie, dzięki czemu wiemy, do kogo dokładnie należy się udać. Pamiętajmy, że skierowanie do lekarza specjalisty można zrealizować w dowolnej jednostce współpracującej z NFZ – nie obowiązuje rejonizacja.