Dieta bogata w witaminy na paznokcie: Jakie produkty wprowadzić?
Zdrowie i fitness

Dieta bogata w witaminy na paznokcie: Jakie produkty wprowadzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdrowe i mocne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Warto jednak pamiętać, że na ich stan mają wpływ nie tylko uwarunkowania zewnętrzne, np. sposób pielęgnacji, ale także to, co jesz. Zastanawiasz się, jakie witaminy są pomocne, gdy zależy Ci na wzmocnieniu paznokci? Odpowiadamy.

Łamliwe paznokcie — z czego to wynika?

Zmagasz się z łamliwymi, rozdwajającymi się paznokciami? Taki problem może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Przykładowo, grzybica paznokci może towarzyszyć podwyższonemu poziomowi hormonów steroidowych wydzielanych przez guzy przysadki mózgowej albo nadnerczy. Natomiast problemy z tarczycą, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność, mogą wywoływać łamliwość, kruchość czy odwarstwianie się płytki paznokciowej [1].

Łamliwa płytka paznokcia może również świadczyć o niedoborach witamin i pierwiastków śladowych[1], a zatem o tym, że nie dostarczasz sobie z dietą wystarczającej ilości odpowiednich składników odżywczych. Jeśli właśnie takie jest podłoże problemów z paznokciami, będą one łatwe do rozwiązania.

Witaminy na wzmocnienie paznokci: o co warto zadbać?

Zastanawiasz się, jakich składników potrzebuje paznokieć, aby zdrowo rosnąć? Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się budowie tej tkanki. Jest ona wytworem naskórka i powstaje z komórek ułożonych w kształt dachówki, które są wypełnione keratyną [2]. Paznokcie nieustannie rosną, średnio 3-4 mm na miesiąc, jednak tempo ich przyrostu jest uzależnione m.in. od trybu życia, wieku, a nawet od pory roku [2]. Jednak równie ważna jest dieta. Niedobór witamin i składników mineralnych, które wspierają ich prawidłowy wzrost, może potęgować problemy z płytką.

A jakie substancje są niezbędne? Wśród kluczowych należy wymienić[3]:

  • cynk, który – poza wsparciem w zachowaniu zdrowych paznokci – wspomaga również utrzymanie zdrowej skóry, włosów czy kości;
  • selen, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz tarczycy.

Ponadto w tym kontekście warto zwrócić uwagę na[2]:

  • witaminę C, która bierze udział w syntezie kolagenu, aminokwasów i hormonów, a przy jej niedoborze obserwuje się podskórne krwawienia podpaznokciowe;
  • witaminy z grupy B, a w szczególności B12, która wspiera zachowanie właściwego wzrostu paznokcia i jego zdrowy kolor; istotne są również biotyna, kwas pantotenowy, tiamina czy witamina B6;
  • żelazo — jego niedobór może być związany z tzw. zespołem żółtych paznokci czy z kruchością płytki;
  • jod — jego deficyt może być związany z niedoczynnością tarczycy, a co za tym idzie – problemami z paznokciami;
  • magnez, którego niedobór jest związany z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek;
  • wapń, którego deficyt może się przełożyć na kruchość paznokci, ich zadzieranie się czy łamliwość.

Dlatego warto wzbogacić swoją dietę o składniki zawierające te składniki.

Suplement na włosy i paznokcie: kiedy może być potrzebny?

Składniki, które wspierają zdrowe paznokcie, włosy czy skórę, dostarczysz przede wszystkim w spożywanych codziennie posiłkach. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Zdarza się jednak, że trudno jest kontrolować podaż poszczególnych substancji odżywczych przyjmowanych wraz z pożywieniem. Dlatego wiele osób, którym zależy na zdrowiu paznokci, decyduje się na suplementację.

Witaminy na wzmocnienie paznokci to zazwyczaj kompleks substancji odżywczych, w którego składzie znajdują się głównie te wymienione powyżej. Przykładowo w suplemencie diety Falvit przeznaczonym dla kobiet znajduje się 13 witamin i 9 składników mineralnych[4]. Sięgnięcie po taki preparat może być dodatkowym wsparciem dla osób, dla których ważny jest dobry stan paznokci. Warto więc przemyśleć wszystkie dostępne opcje i wybrać tę odpowiednią dla siebie.

Artykuł we współpracy z Falvit

Bibliografia:

[1] Drozd-Styk E, Krzyczkowska-Sendrakowska M., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, w: Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, nr 3/2014, s. 26-30.

[2] Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, w: Kosmetologia Estetyczna 1/2016, vol. 5, s. 27-33.

[3] ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci. (Dostęp online: 2.06.23 r.: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2012/432/oj/pol )

[4] Falvit.pl, dostęp 2.06.2023 r.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Polacy po pandemii. Jak wygląda zdrowie psychiczne naszych rodaków?
Polacy po pandemii. Jak wygląda zdrowie psychiczne naszych rodaków?
Czy warto skorzystać z pomocy psychologa? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Bezdech senny – podstawowe informacje
Bezdech senny – podstawowe informacje
Bezdech senny to powszechna, choć często nierozpoznana choroba, która ma poważne skutki dla zdrowia.
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Najczęściej tłumaczone książki z każdego kontynentu
Preply, platforma do nauki języków obcych, przeprowadziła badania, aby dowiedzieć się, który kraj i który autor mają najwięcej przetłumaczonych książek w historii.
Ostatnie wpisy