Co powinno znaleźć się w diecie osób ćwiczących na siłowni?
Zdrowie i fitness

Co powinno znaleźć się w diecie osób ćwiczących na siłowni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Regularny wysiłek fizyczny jest dla organizmu wyzwaniem. Spalane podczas treningów kalorie należy w odpowiedni sposób uzupełniać, a dieta powinna być bogata w białko, żeby masa mięśniowa mogła się budować. Plan żywienia dla osób ćwiczących na siłowni powinien być zbilansowany i bardzo dokładnie opracowany, aby nie zabrakło w nim ważnych składników odżywczych. Zobacz, co powinno się znaleźć w diecie osób aktywnych.  

Białko w diecie sportowca  

Proteiny są najbardziej podstawowym budulcem ciała. Skóra, mięśnie, kości, zęby, stawy, włosy i paznokcie składają się właśnie z białka. Kiedy ćwiczysz na siłowni, rozbudowujesz swoja masę mięśniową, a więc budujesz włókna mięśni, które muszą mieć z czego się tworzyć. Białko dla sportowców powinno być podstawą diety, ponieważ bez jego suplementacji mięśnie nie będą się rozwijać lub organizm zacznie pobierać białko z innych źródeł. Możesz wtedy zacząć tracić włosy, zauważysz wzmożoną łamliwość paznokci, a później konsekwencje niezaspokojonego zapotrzebowania na białko odczują Twoje zęby i kości. Aby tego uniknąć, wprowadź dietę bogatą w białko – twaróg, jogurty i inny nabiał, białe i czerwone mięso, a także zboża i warzywa strączkowe. Warto do codziennej diety wkomponować także odżywki i koktajle białkowe, które pomogą dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość aminokwasów, potrzebnych do budowania mięśni. 

Kreatyna – odżywka dla mięśni  

Głównym aminokwasem, z którego składają się mięśnie, jest kreatyna (nie mylić z keratyną – budulcem włosów i paznokci). Oczywiście białko z diety jest w stanie przekształcić się w taki sposób, aby skutecznie tworzyć masę mięśniową, jednak jeśli zależy Ci na jak najszybszym przyroście mięśni, zacznij suplementować właśnie kreatynę. Ten dodatek dietetyczny sprawi, że efekty swojej pracy na siłowni zauważysz znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że kreatyna wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, więc nie oznacza to, że możesz odpuścić trening spalający. 

Zdrowe węglowodany    

Każdy wie, że biały cukier to nic dobrego, jednak dieta całkowicie pozbawiona węglowodanów nie jest wcale najbardziej odpowiednia dla sportowców. Oczywiście, batony ociekające karmelem i mleczną lub białą czekoladą nijak przyczynią się do poprawy kondycji. Jednak porcja węglowodanów przed treningiem doda Ci siły i energii oraz będzie doskonałą pożywką dla organizmu, który podczas ćwiczeń będzie intensywnie je spalał. Posiłek bogaty w węglowodany złożone, zjedzony kilka godzin po treningu pomoże też zredukować zakwasy i zregenerować organizm. Zdrowych cukrów szukaj przede wszystkim w warzywach i owocach, bardzo wskazane są na przykład bardzo słodkie, ale także bogate w cenny potas banany. Wspaniałym boosterem energii będzie też gorzka czekolada, która słynie z wysokiej zawartości magnezu, który organizm traci w czasie intensywnego wysiłku. 

Dieta osoby ćwiczącej na siłowni powinna być wysokoenergetyczna, by uzupełniać spalone podczas treningu kalorie. Dodatkowo powinna zawierać dużo białka, które buduje mięśnie i wzmacnia organizm. Nie eliminuj ze swojej diety całkowicie węglowodanów, ponieważ są one podstawowym paliwem napędowym dla Twojego ciała. Zdrowe cukry z owoców czy gorzkiej czekolady pomogą Ci odzyskać siły po treningu i zredukować zakwasy oraz zmęczenie.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak praktyka jogi i dieta oparta na owocach morza mogą wpływać na twoje zdrowie podczas podróży?
Jak praktyka jogi i dieta oparta na owocach morza mogą wpływać na twoje zdrowie podczas podróży?
Dowiedz się, jak skoordynowana praktyka jogi i dieta skupiająca się na owocach morza mogą wspomagać twoje zdrowie podczas podróży.
Profesjonalne kosmetyki do włosów – dlaczego warto w nie inwestować?  
Profesjonalne kosmetyki do włosów – dlaczego warto w nie inwestować?  
Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się profesjonalne kosmetyki do włosów oraz dlaczego warto je wybrać.
Jak rozpoznać rodzaj swoich włosów?
Jak rozpoznać rodzaj swoich włosów?
Rozpoznaj swój rodzaj włosów i ciesz się piękną czupryną! Odkryj, czy masz suche, tłuste, kręcone, proste, normalne czy cienkie włosy. Pielęgnacja na miarę potrzeb!
Ostatnie wpisy