Źródłem wiedzy o modzie są nie tylko portale i blogi, ale też książki. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującą fashionistką czy wytrawną znawczynią mody, z pewnością znajdziesz wśród tych tytułów coś dla siebie.
Książka „Luksus. Dlaczego stracił blask” jest wynikiem wieloletnich badań autorki w zakresie rynku dóbr luksusowych. Thomas pisze o luksusowych produktach i tanich podróbkach, losie tradycyjnych metod produkcji i modelu biznesowym zwanym szybką modą. Przybliża nam ewolucję przemysłu luksusowych towarów, pokazując, jak prestiżowe marki modowe obniżają jakość na rzecz zysku.
Z lektury dowiesz się, dlaczego luksus traci na wartości i staje się dostępny dla rzesz. Pozycja dla miłośniczek mody i… powieści sensacyjnych.
Autor od samego początku rozróżnia Christiana Diora – człowieka i Diora – wybitnego krawca i projektanta. Właśnie to rozgraniczenie czyni z jego autobiografii na wskroś osobistą lekturę.
Prawdziwa, szczera opowieść Diora o latach młodości i odkrywaniu swojego powołania ujmuje prostotą, a relacja o drodze, jaką przeszedł już jako autorytet w świecie mody – fascynuje i budzi podziw. Podróże, odkrycia, poszukiwania własnego stylu, historia domu mody oraz liczne fotografie z rodzinnego i osobistego albumu – wszystko to otwiera przed czytelnikiem zdumiewający świat Christiana Diora, który do dziś inspiruje jego kontynuatorów, wielbicieli i naśladowców.
Inès de la Fressange, wcielenie francuskiego szarmu i elegancji, dzieli się tajemnicą prawdziwie paryskiego stylu. Żeby wyglądać jak paryżanka, wystarczy mieć w swojej garderobie siedem rzeczy i umiejętnie uzupełniać je dodatkami – twierdzi Inès, która ma za sobą wiele lat w przemyśle mody.
W książce obok rozdziałów poświęconych urodzie i garderobie znalazły się wskazówki na temat tego, gdzie szukać w Paryżu i w Internecie ubrań, ozdób, kosmetyków i wszelkich akcesoriów. Nowe poszerzone wydanie „Paryskiego szyku” zostało wzbogacone o rysunki Inès i doskonałe fotografie.
Każda szanująca się fashionistka powinna znać historię mody, dlatego jeśli masz w tym zakresie braki, koniecznie zaopatrz się w tę pozycję. Dowiesz się z niej, jak epoka po epoce ewoluowały trendy modowe.
Niewątpliwą zaletą książki jest wprowadzenie czytelnika w kontekst historyczno-kulturowy, który pozwala ocenić wpływ epoki na kształtowanie się mody. Z tą lekturą stajesz się bezpośrednią uczestniczką narodzin haute couture – od pojawienia się idei, przez koncentrację na detalach, do ubrań z wybiegów.
Autor książki – Bertrand Meyer-Stabley, pisarz i dziennikarz związany z czasopismem „Elle” – zapozna Cię z historią największych domów mody założonych przez kobiety. Lektura jest więc zarazem opowieścią o legendarnych projektantkach, które zmieniły nasze wyobrażenia o roli kobiety w świecie.
Autor wziął pod lupę życiorys Rose Bertin – modystki Marii Antoniny, Jeanne Lanvin – założycielki najstarszego francuskiego domu mody, a ponadto Madeleine Vionnet, Coco Chanel, Soni Rykiel i wielu innych, przedstawiając ich życiowe dramaty i zawodowe zwycięstwa.
Zdj. główne: Gülfer ERGİN/unsplash.com