W jakich sytuacjach może być potrzebna terapia?
Psychologia

W jakich sytuacjach może być potrzebna terapia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak to fizyczne, o czym często się zapomina. W Polsce niestety nadal nie mówi się o zdrowiu psychicznym, a choroby z nim związane są mocno stygmatyzowane. Czasy na szczęście się zmieniają, ale uświadamianie społeczeństwa na temat dbałości o swój stan mentalny nadal jest ważnym i potrzebnym zadaniem. Terapia u psychologa lub psychoterapeuty to nie jest zarezerwowana tylko dla ekstremalnych przypadków depresji czy zaburzeń odżywiania. Oto kilka sytuacji, w których potrzebna może być terapia.

Poradzenie sobie z traumami z dzieciństwa i uleczenie wewnętrznego dziecka

Często słyszy się, że każdy dorosły ma w sobie coś z dziecka. To prawda, “wewnętrzne dziecko” to koncepcja, która w psychologii określa wykształcone we wczesnym wieku wzorce emocjonalne i poznawcze. Jeśli “wewnętrzne dziecko” jest chore i pełne traum, wpływa to bardzo negatywnie na dorosłe życie osoby, w której takie schematy się wykształciły. Nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym dziecka, a później dorosłego, mogą powstawać w wyniku traumy, dorastania w przemocowym środowisku, trudnych doświadczeń w wieku dziecięcym, jak na przykład brak miłości czy agresja rodzica. Na terapii, pod okiem specjalisty możesz wykonywać pracę, która będzie prowadzić do przełamania szkodliwych schematów i powielanych wzorców i w końcu wyrwać się spod ciężaru dziecięcej traumy. Warto tu zaznaczyć, że rodzice wcale nie muszą katować dziecka pasem czy kablem, by zafundować mu traumę i wykształcić w nim chore mechanizmy. Przemoc psychiczna, brak uwagi, faworyzowanie rodzeństwa, nieokazywanie uczuć i miłości to działania, które mogą poważnie zaszkodzić rozwojowi emocjonalnemu dziecka. 

Leczenie zaburzeń psychicznych 

Stany depresyjne, lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa, borderline i inne zaburzenia natury psychicznej leczy się nie tylko farmakologicznie u psychiatry, lecz także z pomocą psychoterapii. We współczesnym świecie zaburzenia psychiczne, przewlekłe lub sezonowe to bardzo powszechna sprawa. Nie ma się czego wstydzić, z tego powodu cierpi wiele osób w Polsce i leczy się je tak, jak każdą inną chorobę. Jeśli masz kaszel, złamaną nogę lub zapalenie trzustki, idziesz do lekarza i nie ukrywasz tego ze wstydu. Tak samo jest z depresją, którą leczy się u psychologa tak, jak zęby u dentysty. 

Leczenie uzależnień  

W Polsce problem alkoholizmu oraz narkomanii jest od lat bardzo powszechny. Alkohol jest obecny na imprezach rodzinnych, w domach, spożywa się go nawet w obecności dzieci. Przez to uzależnienie często jest zauważane zbyt późno lub problem jest bagatelizowany. Jeśli już osoba uzależniona zdecyduje się na podjęcie leczenia, niezwykle pomocny może okazać się certyfikowany terapeuta uzależnień. Poza grupami wsparcia, takimi jak Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani czy jakakolwiek inna organizacja zrzeszająca osoby zmagające się z tymi samymi problemami terapia indywidualna również jest bardzo potrzebna. Na terapii uzależnień pacjent może lepiej poznać mechanizmy rządzące uzależnieniem i zrozumieć, co i dlaczego dzieje się z jego ciałem i umysłem. 

Dbanie o siebie to także dbanie o higienę umysłu oraz dobrą kondycję mentalną. Nie wstydź się poprosić o pomoc i zatroszczyć się o swoje dobro oraz komfort życia. 

Zdjęcie główne: Alex Green/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*