Budzisz się rano, patrzysz w lustro i zamiast wypoczętej twarzy widzisz spuchniętą i zmęczoną? Problem tzw. worków pod oczami dotyczy niejednej z nas, jest to mocno uciążliwa niedoskonałość, ponieważ czujemy, jakby dodawała nam lat. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak poradzić sobie z tym defektem, aby wyglądać młodzieńczo i świeżo.
Zanim zaczniesz od skomplikowanych kuracji, zacznij od przyjrzenia się swojemu stylowi życia i to, jaki wpływ ma na Twoje zdrowie. Najczęstszą przyczyną, która jest notoryczne zmęczenie i stres. Zadbaj o dobre wysypianie się i zredukuj napięcie. Brak snu może być przyczyną bladej i matowej skóry, co podbija widoczność ciemnych tkanek i naczyń krwionośnych umiejscowionych zaraz pod skórą. Również długie godziny przy komputerze mogą powodować zmęczenie oczu.
Pamiętaj o właściwych praktykach demakijażu. Zostawianie go na noc, albo zbyt mocne pocieranie płatkami kosmetycznymi okolic oczu sprawia, że skóra jest podrażniona i mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Zainwestuj więc w dobrej jakości mleczko do zmywania makijażu lub płyn micelarny. Przeznacz na to więcej czasu, aby wykonać demakijaż bez pośpiechu i dokładnie. Na koniec rozważ nałożenie kremu nawilżającego na noc. Taki rytuał sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna.
Pamiętaj również, aby chronić oczy przed słońcem – noś okulary przeciwsłoneczne i nakładaj kremy z filtrem. I ostatni punkt, choć nie mniej ważny: ustal, jakie czynniki powodują u Ciebie reakcje alergiczne oraz suchość oczu. Podczas kontaktu z alergizującymi bodźcami organizm uwalnia histaminy, które oprócz świądu, zaczerwienienia i obrzęku, powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i ich lepszą widoczność pod skórą.
Zadbaj również o odpowiednią dietę; pij więcej wody i jedz warzywa zielone, ogranicz spożywanie soli. Odpowiednia ilość wody w ciele sprzyja lepszej elastyczności skóry. Zwróć uwagę na używki. W miarę możliwości ogranicz, a najlepiej wyeliminuj palenie i spożycie alkoholu. Nikotyna wpływa destrukcyjnie na naturalne fazy snu, zmniejsza również zawartość kolagenu zawartego w naszej skórze, który jest o tyle ważny, że pomaga zachować jędrność i sprężystość. Tak samo alkohol – należy do płynów, które odwadniają organizm, ponadto wprowadza toksyny do organizmu, które potem z trudem są usuwane na zewnątrz. Co więcej, obie używki przyspieszają procesy starzenia się skóry.
Po wyeliminowaniu ewentualnych przyczyn dobrze jest co jakiś czas zadbać o dodatkową pielęgnację okolic oczu. Również w wyjątkowych sytuacjach, gdy mamy ważne spotkanie, a wstałyśmy nie do końca wyspane, użyteczna będzie znajomość kilku domowych trików, które przywrócą nam blask i świeżość. W pierwszej kolejności na pomoc przyjdzie użycie ziół i określonych roślin, które znajdziesz w swojej kuchni. Zacznij od zielonej herbaty, którą zamrozisz w zamrażarce. Chłodny okład przyniesie ulgę zmęczonej twarzy, a zioła zawarte w środku zadziałają przeciwzapalnie i spowodują obkurczenie się naczyń.
W podobny sposób zadziała rumianek w połączeniu z lawendą i malwą. Odstaw na noc wywar do lodówki i rano delikatnie przemywaj nim twarz, a następnie opłucz wodą. Kobiety korzystają również z dobrodziejstw plasterków ogórka, zażywając relaksu w ciszy. W tym przypadku możesz używać go zamiennie z plastrami pomidora lub ziemniaka. Rośliny te są naturalnym lekarstwem i pomogą złagodzić i zmniejszyć obrzęki. Możesz też wycisnąć z nich sok i nakładać gazą bawełnianą.
Warto zwrócić szczególną uwagę na wprowadzenie takich produktów jak pistacje, orzechy, maliny i koper włoski. Pozwolą na większą równowagę organizmu i wspomogą pracę nerek. Według wschodniej medycyny cienie pod oczami to właśnie efekt zaburzonej równowagi żywieniowej, która prowadzi do niewydolności nerek. Produktami bogatymi w przeciwutleniacze, które również działają proaktywnie w kierunku zachowania zdrowej i elastycznej skóry, są: rośliny strączkowe, cebula, pietruszka, jeżyny i jagody.
Zadbaj także koniecznie o dostarczenie witamin E i C bogatych w antyoksydanty. Znajdziesz je w takich produktach jak: kiełki, zarodki nasion i zbóż, ryby, otręby i płatki owsiane, szpinak, papryka, brokuł, botwinka, szparagi, awokado, jarmuż, marchew czy maliny.
Fot. Ekaterina Bolovtsova/Pexels