Pielęgnacja skóry wrażliwej – wskazówki
Pielęgnacja ciałaUroda

Pielęgnacja skóry wrażliwej – wskazówki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Skóra wrażliwa jest skóra trudna do pielęgnacji. Wymaga uważnego doboru produktów kosmetycznych gdyż w każdej chwili może zareagować zaczerwienieniem, podrażnieniem czy nawet pieczeniem i świądem. W tym artykule omówimy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry wrażliwej, aby zapewnić jej ukojenie i zdrowy wygląd.

Definicja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa to skóra, która nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne (zmiany temperatury, zanieczyszczenie, suchość powietrza) czy składniki zawarte w produktach pielęgnacyjnych. Stres lub nieodpowiednia dieta także może pogorszyć jej stan. Dochodzi wtedy do występowania rumienia, uczucia gorąca na skórze, podrażnienia, nadmiernego napięcia skóry i ogólnie do dyskomfortu.  Skóra wrażliwa jest zazwyczaj cieńsza i delikatniejsza niż inne typy skóry.

Czynniki wpływające na wrażliwość skóry

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wrażliwość skóry, w tym:

  • ekspozycja na słońce,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • zaburzona bariera hydrolipidowa,
  • stres, zła dieta, brak ruchu
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków.

Pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu

Prawidłowy demakijaż i oczyszczanie to podstawa pielęgnacji każdej cery, a w przypadku cery wrażliwej jest to szczególnie istotne. W pierwszej kolejności należy sięgać po produkty hipoalergiczne, dedykowane skórze wrażliwej. Do mycia wrażliwej skóry twarzy zalecane są balsamy lub mleczka do oczyszczania, które są najdelikatniejszymi preparatami do demakijażu. Pamiętaj, że twarda woda może dodatkowo skórę podrażniać, dlatego bardzo istotne jest jaki rodzaj preparatu dobierzesz do mycia.  Przy oczyszczaniu należy zachować maksymalna delikatność. Nie należy skóry pocierać – najlepiej preparat nakładać dłońmi i delikatnie masować do rozpuszczenia zanieczyszczeń. Następnie delikatnie zebrać wacikiem lub spłukać wodą przegotowana. Wybierając kosmetyki do oczyszczania skóry wrażliwej, należy unikać produktów zawierających alkohol, saponiny czy silne detergenty. Najlepiej sprawdzą się produkty w formie olejków, balsamów, mleczek, pianek, emulsji lub delikatnego żelu, zawierające składniki kojące.

Najważniejsze jest nawilżenie

Skóra wrażliwa jest skłonna do przesuszenia, co może powodować zaczerwienienia, pieczenie a nawet świąd. Do jej pielęgnacji i nawilżenia wybieraj kremy o łagodnym składzie, zawierające składniki nawilżające i odbudowujące, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy, skwalen, oleje naturalne, masło shea czy mocznik. Kremy nawilżające stosuj zarówno rano (przed nałożeniem kremu z filtrem) jak i wieczorem – przy wieczornej pielęgnacji możesz zastosować krem o bogatszej konsystencji. Wybierając kosmetyki do skóry wrażliwej, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład i działanie. Istnieją specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, które są łagodne i nie powodują podrażnień.

Wprowadź minimalizm

Im więcej składników w kosmetyku tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia. Wybieraj więc minimalistyczne składy, które zawierają kojące składniki aktywne. Skóra wrażliwa nie lubi być traktowana zbyt wieloma składnikami aktywnymi. Dlatego staraj się zbudować swoją podstawę pielęgnacji, opierając się o produkty nawilżające i kojące, zawierające pantenol, aloes, ceramidy, kwas hialuronowy czy naturalne oleje. Dobre dla skóry są także kwasy NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), witaminy A, C i E (w niskich stężeniach, by nie podrażnić skóry), alantoina, gliceryna, skwalen.

Jeżeli potrzebujesz dokładniejszego oczyszczenia skóry raz w tygodniu sięgnij po delikatny peeling enzymatyczny. Unikaj raczej produktów z retinolem czy kwasami o działaniu złuszczającym.

Unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce

Ekspozycja na słońce może podrażniać skórę wrażliwą i powodować zaczerwienienia oraz oparzenia słoneczne. Niezależnie od pogody, przez cały rok stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF i unikaj słońca w godzinach największego nasłonecznienia.

Unikaj palenia papierosów i suchego powietrza

Palenie papierosów może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, w tym do zwiększenia jej wrażliwości. Unikaj palenia papierosów oraz przebywania wśród osób palących. Przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem również wpływa niekorzystnie na skórę wrażliwą.

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga specjalnej uwagi i troski. Unikanie agresywnych produktów do pielęgnacji skóry, regularne nawilżanie skóry, delikatne oczyszczanie, unikanie długiej ekspozycji na słońce, a także palenia papierosów i suchego powietrza to podstawowe wskazówki, które pomogą utrzymać skórę wrażliwą w dobrej kondycji.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje rękawic medycznych?
Jakie są rodzaje rękawic medycznych?
Poznaj wszystkie rodzaje rękawic medycznych oraz dowiedz się, które będą dla Ciebie najlepsze.
Koniec z “lukrowaniem rzeczywistości” – rozmowa z rysowniczką Kamilą Szcześniak
Koniec z “lukrowaniem rzeczywistości” – rozmowa z rysowniczką Kamilą Szcześniak
O pasji do rysowania, codzienności i podejściu do świata nie tylko tego realnego...
Jak wybrać odpowiedni skaner 3D do twojego przemysłu?
Jak wybrać odpowiedni skaner 3D do twojego przemysłu?
Artykuł pomagający w wyborze skanera 3D odpowiedniego dla twojego przemysłu, porównujący różne modele i uwzględniający podstawowe kryteria wyboru.
Ostatnie wpisy