Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?
Zdrowie i fitness

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fitness, joga czy zwyczajne rozciąganie w przerwie podczas home office; we wszystkich tych sytuacjach kluczową rolę odgrywa mata do ćwiczeń. Warto, żeby była dobrej jakości i dobrze nam służyła przez dłuższy czas. Jak ją wybrać? Podpowiadamy.

Rodzaje mat dostępne na rynku

Z pozoru wydaje się, że tak prosty w budowie przedmiot nie może się specjalnie różnić od produktów oferowanych w tym samym segmencie. W rzeczywistości występują różnice zarówno w budowie, jak i przeznaczeniu mat. 

Mata do jogi

Wybierając matę do ćwiczenia jogi, można sobie pozwolić na dość dużą dowolność. Najczęściej takie przedmioty są lekkie i stosunkowo cienkie. Grubość to najczęściej zaledwie 2,5 do 3,5 mm. Jakie warunki powinna spełniać mata do jogi? Musi mieć przede wszystkim właściwości antypoślizgowe. Niewielka grubość takich mat sprawia, że będą złym wyborem do ćwiczeń gimnastycznych, treningu siłowego i wszędzie tam, gdzie istnieje duża szansa na poobijanie się.

Tatami

Maty, których charakterystyka związana jest ze wschodnimi sztukami walki. Najczęściej wytwarza się je z tworzyw sztucznych. Bezwzględnie muszą być bardzo wytrzymałe. 

Mata ochronna

Przedmiot ten ma na celu stabilizowanie różnych przyrządów gimnastycznych (np. steperów lub atlasów). Dodatkowo chroni podłogę przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Dodatkowo odgłosy generowane przez sprzęt są tłumione, co zwiększa komfort użytkowania. 

Mata gimnastyczna

Ćwiczenia akrobatyczne, korekcyjne lub rehabilitacyjne powinny odbywać się właśnie z użyciem takich mat. Co je wyróżnia? Wielkość i grubość to dwa decydujące parametry. Mają chronić ćwiczącego przed uderzeniami i znacząco minimalizować ryzyko wystąpienia groźnej kontuzji. Nie sprzyjają przy tym utrzymaniu równowagi. Z tego powodu preferuje się ich wykorzystanie do ćwiczeń w pozycji leżącej lub siedzącej. 

Mata treningowa

Dość uniwersalne maty zabezpieczające w podstawowym zakresie przed kontuzjami i otarciami, sprzyjają utrzymaniu równowagi. Nadają się do ćwiczenia większości treningów fitness, aerobic, pilates i innych. Taka mata poprawia też komfort ćwiczeń poprzez izolację od zimnej podłogi.

Trifecta Pilates – 30 Minute Mat Pilates Workout

Z jakiego materiału powinna być wykonana mata do ćwiczeń?

Surowiec, z którego wytwarzana jest mata, wpływa na komfort ćwiczeń. Dodatkowo sprawia, że czas użytkowania przedmiotu może być krótszy lub dłuższy

Podstawowe tworzywa do produkcji mat

  • PVC – materiał przede wszystkim do produkcji tanich i cienkich mat. Łatwo się go zwija, ale posiada słabą amortyzację i dlatego bardziej nadaje się do jogi, niż do ćwiczeń.
  • NBR – syntetyczny kauczuk o wysokiej elastyczności i dobrej amortyzacji. Maty są grube (1 – 2 cm) i dobrze się odkształcają pod wpływem ciężaru ciała, szybko powracając do poziomu wyjściowego. Nie są podatne na wilgoć i łatwo dają się czyścić. 
  • Pianka EVA – wysoce elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne; nie jest jej straszna także wilgoć.
  • TPE – połączenie kauczuku o różnej twardości, które daje dobrą amortyzację i trwałość; często spotkamy je w klubach, gdzie wykorzystuje się właśnie ich brak podatności na uszkodzenia.

Wymiary, estetyka, ekologia, ceny

Najpopularniejsza długość maty wynosi od 180 do 200 cm. Przyjmuje się, że wyznacznikiem jest wzrost ćwiczącego. Im jest wyższy, tym dłuższa powinna być mata do ćwiczeń. Dobrze, gdy jest też elastyczna i łatwo daje się zwijać, co pomoże nam w trakcie transportu. Najlepiej, gdy ma praktyczny uchwyt transportowy.

Wygląd maty

Na szczęście wygląd maty jest sprawą drugorzędną i indywidualną. Każdy może sobie dobrać kolor, który będzie mu najbardziej pasował. 

Ekologia

Maty w zdecydowanej większości (do 95%) oferowane są jako produkty z materiałów syntetycznych. Zważywszy na to, że kupujemy najczęściej słabej jakości tanią matę, powinniśmy rozważyć wybór modelu, który posłuży nam przez dłuższy czas. 

Ceny

Ile właściwie kosztuje mata do ćwiczeń? Oczywiście rozpiętość cenowa jest duża. Waha się między 30 a 900 zł.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?
Czy szczeniak może jeść zwykłą psią karmę?
Podobnie jak małe dziecko, również szczeniak wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Podawanie młodemu psu karmy dedykowanej dorosłemu zwierzęciu może mieć negatywny wpływ na jego wzrost i codzienne funkcjonowanie.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
Masz problem z wypadaniem włosów? Odkryj skuteczne sposoby na przeciwdziałanie temu zmartwieniu! Zobacz, jak możesz zadbać o swoje włosy.
3 nowości książkowe na jesienne wieczory!
3 nowości książkowe na jesienne wieczory!
W najbliższym czasie na rynku księgarskim pojawia się wiele ciekawych premier. Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka z nich!
Ostatnie wpisy