Artykuł sponsorowany
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, to jeden ze sposobów na uniknięcie rozwoju wielu groźnych chorób. Jest to więc sposób na długie i zdrowe życie. Kilka minut poświęconych na pobranie krwi pozwoli na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium i skuteczne jej wyleczenie. Jakie badania powinno się wykonywać regularnie?
Badania profilaktyczne powinny być traktowane jako obowiązek wśród osób pragnących cieszyć się długim i zdrowym życiem. Przyjmuje się, że podstawowe badania okresowe, wykonywane raz do roku, pozwolą wykluczenie wystąpienia najczęstszych chorób lub ich wykrycie na początku rozwoju. Jakie podstawowe badania profilaktyczne należy wykonywać?
Wszystkie powyżej wymienione badania można wykonać w ramach jednego pobierania krwi. Badania krwi to jeden z rodzajów badań oferowanych przez InterLab laboratorium medyczne Poznań.
Wśród badań profilaktycznych, wyróżnia się także te wykonywanych nie w laboratorium, ale u specjalisty np. ginekologa. Lista tego typu badań różni się w zależności od wieku oraz płci, a także obciążenia genetycznego. Kobietom po 20 roku życia zaleca się regularne wykonywanie badań ginekologicznych i cytologii (raz w roku), samobadanie piersi (raz w miesiącu pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu) oraz USG przezpochwowe (raz na dwa lata). Dodatkowo kobietom po 40 roku życia zaleca się także wykonywanie USG piersi i mammografię (raz na dwa lata).
Dla mężczyzn po 20 roku życia zaleca się wykonywanie regularnego samobadania jąder (raz w miesiącu), badania jąder przez lekarza (raz na 3 lata) oraz badania proktologiczne – szczególnie w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty.
Regularne badania pozwalają na wykrycie chorób w ich wczesnym stadium. Wiele chorób nie wykazuje żadnych objawów bądź ich objawy mogą zostać w łatwy sposób przeoczone czy zignorowane. Gdy objawy zaczną być widoczne, leczenie będzie już prawdopodobnie znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.
Myśl o badaniach profilaktycznych budzi wśród społeczeństwa pewną obawę, wynikającą z możliwości wykrycia potencjalnej choroby. Nie warto podchodzić jednak do badań z takim nastawieniem. Lepiej jest podchodzić do badań z myślą, że pozwoli ono na odrzucenie naszych wątpliwości dotyczących stanu zdrowia oraz wykluczenie potencjalnych chorób.
Fot.: Ani Kolleshi/unsplash.com