Artykuł sponsorowany
Staranie się o dziecko to bez wątpienia jeden z ważniejszych okresów w życiu. Jak jednak odpowiednio przygotować się do ciąży, aby przebiegała ona prawidłowo i czy w ogóle jest to możliwe? Podpowiadamy, co możesz zrobić i o czym warto pamiętać, starając się o dziecko.
W kwestii przygotowań do ciąży opinie są różne. Niektórzy ginekolodzy uważają, że wystarczy zażywać kwas foliowy, inni zalecają szereg badań. Jak więc podejść do tematu? Podpowiadamy, co możesz zrobić, starając się o dziecko, jeśli chcesz odpowiednio przygotować się do ciąży.
Zacznijmy więc od kwasu foliowego, ponieważ to właśnie on jest najczęściej zalecany dla kobiet starających się o dziecko. I nie bez powodu, ponieważ rzeczywiście jest on niezwykle ważny. Dlaczego? Kwas foliowy jest przede wszystkim niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, a jego niedobory mogą powodować ciężkie wady. Największym zagrożeniem są „wady cewy nerwowej” czyli rozszczepu kręgosłupa i mózgowia, a w skrajnych przypadkach zagrożeniem jest płód bezmózgowy. Warto więc zacząć stosować kwas foliowy co najmniej na pół roku przed planowaną ciążą, w dawce 0,4 mg.
Jeśli planujesz ciążę, warto udać się na kilka wizyt do różnych gabinetów lekarskich. Pierwszym z nich jest oczywiście ten ginekologiczny. Warto wykonać między innymi takie badania jak cytologia oraz mammografia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ciąża może przyczynić się do szybszego rozwoju raka szyjki macicy oraz raka piersi. Koniecznie wykonaj także USG narządów rodnych. Często kobiety mają problem z zajściem w ciąże właśnie z powodu endometriozy lub polipów, a obie te ewentualności można wykluczyć właśnie dzięki badaniu USG.
Ponadto, warto udać się także na badania tarczycy. Kobieta planująca ciążę oraz w pierwszym trymestrze powinna mieć TSH nie większe niż 2,5. Dlatego też dobrze jest skontrolować swoje hormony przed zajściem w ciąże. Pamiętaj także, że prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz ewentualne suplementowanie hormonów poprawia rozwój dziecka i zmniejsza ryzyko powikłań ciąży lub poronienia.
Choć zalecenie to może wydawać się nietypowe, to planując ciążę, warto także udać się na wizytę kontrolną do dentysty. Jest to niezwykle istotna wizyta, ponieważ nieleczona próchnica może być przyczyną powikłań ciąży. Ponadto, próchnica jest chorobą zakaźną.
Starając się o dziecko, warto także zaopatrzyć się w testy owulacyjne. Dzięki nim będziesz wiedzieć, kiedy dokładnie masz owulację, a co za tym idzie – kiedy możesz zajść w ciążę. Jak dokładnie działają takie testy? Wykrywają one stężenie poziomu lutropiny równe lub wyższe 25-30 mIU/ml. Jest to moment, w którym rozpoczyna się owulacja oraz występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.
Warto także przygotować się odpowiednio do pierwszych tygodni ciąży, ponieważ są one zazwyczaj bardzo wymagające dla przyszłej mamy. Zadbaj więc o zdrową i zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość ruchu, co pomoże Ci poczuć się nieco lepiej i sprawniej. Przygotuj się także na takie nieprzyjemności jak mdłości, a także nietrzymanie moczu, w czym pomoże Ci strona https://pharmamed24.pl/pl/c/Majtki-chlonne-wciagane/17.
Zdj. główne: Anastasiia Chepinska/unsplash.com