Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dzieciństwo jest fazą rozwoju odciskającą piętno na całym późniejszym życiu człowieka. Każdy młody organizm zasługuje więc na to, by przeżyć je w pełni szczęśliwie i bezproblemowo. Niekiedy jednak, sytuacja rodzinna bądź problemy w szkole powodują, że pociecha narażona jest na nadmiar szkodliwych dla psychiki bodźców. Rodzic bądź opiekun stale powinien troszczyć się o kondycję psychiczną swojego malucha i przede wszystkim rozmawiać z nim o problemach. W jaki sposób wspierać swoje dzieci, by okres ich dojrzewania przebiegał prawidłowo i bez jakichkolwiek zastrzeżeń?
Mówi się, iż małe dzieci nie przejmują się problemami dnia codziennego i żyją w pełni beztrosko. Jest to niestety tylko wyidealizowany obraz dzieciństwa, który być może dotyczył naszych przodków. Dziś o zdrowie psychiczne swoich pociech należy dbać od ich najmłodszych lat, gdyż w przeciwnym razie skutki mogą być naprawdę tragiczne.
Zła kondycja psychiczna dziecka może być spowodowana wieloma czynnikami. Bardzo często skutkuje ona pojawieniem się nieprawidłowości w rozwoju, które z biegiem lat przekładają się na problemy w dorosłym życiu. Niestety, coraz częściej słyszy się również o próbach samobójczych podejmowanych przez młode osoby. Temat jest więc poważny i absolutnie nie należy go lekceważyć.
Rola rodziców jest najistotniejsza przy wychowaniu dziecka. Kiedy młoda osoba idzie już do szkoły, zaczyna się nieco usamodzielniać. Niektóre bodźce zaczynają więc działać bezpośrednio na nią, a niekoniecznie na samych rodziców. Dlatego też, bardzo istotna jest rozmowa. Zabawa z dzieckiem, zabieranie go w przeróżne miejsca i spędzanie z nim czasu – to klucz do utrzymania go w dobrej kondycji psychicznej.
Kiedy zauważamy choć małe problemy, o których pociecha nie chce z nami rozmawiać, warto od razu interweniować. Niezbędne okaże się wtedy wsparcie psychologiczne dla dzieci, przeprowadzane wyłącznie pod okiem specjalistów. Chodzenie z maluchem do psychologa nie jest obecnie żadnym powodem do wstydu – szczególnie, że w dzisiejszych czasach o problem psychiczny absolutnie nie jest trudno.
Zdecydowanie, obecne zasady wychowania zabraniają jakichkolwiek form przemocy wobec dziecka – nie tylko fizycznej, ale i werbalnej. Bardzo zły wpływ na stan psychiczny malucha mają również częste kłótnie rodziców. Mogłoby się wydawać, że kiedy dziecko ma wszystko, jego psychice nic nie grozi. Atmosfera w domu może natomiast znacząco o tym zaważyć i pozostawić ślady w pamięci młodych osób. Dzieci potrzebują miłości i troski okazywanej nie tylko im, ale również wszystkim znajdującym się w ich otoczeniu. Nie można pokazywać im złych stron, których sami jako dorośli wolelibyśmy unikać. Warto, aby dziecko w domu rodzinnym czuło się bezpieczne i nie było narażane na nadmierny stres i nerwowość.
Bardzo istotne jest również wsparcie przy czynnościach dnia codziennego. Najmłodsi od czasu do czasu oczekują pochwał, a nie demotywacji. Wmawianie im, że nie potrafią czegoś zrobić po kilku nieudanych próbach, zaburza ich pewność siebie i może doprowadzić do braku ambicji w przyszłości.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / LightFieldStudios