Hydrolat to jedna z coraz popularniejszych substancji wykorzystywanej w pielęgnacji skóry. Jaki produkt wybrać i w jaki sposób stosować wodę kwiatową?
Hydrolat to substancja powstająca podczas procesu destylacji całych roślin lub ich części z parą wodną. Destylacja wydobywa z roślin drobiny olejku eterycznego, który oddziela się od pary wodnej po ochłodzeniu. Woda, która pozostaje z procesu, zawiera w sobie rozpuszczone cząstki roślinne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego i popularnie nazywa się ją wodą kwiatową.
Zawiera sobie czysty ekstrakt z rośliny, tak jak w przypadku olejku eterycznego jednak jest on znacznie łagodniejszy, dlatego można go nakładać bezpośrednio na skórę. Liczne badania wykazały, że hydrolaty mają wiele właściwości szczególnie dobrze sprawdzających się w naturalnej pielęgnacji skóry, oczyszczając ją, nawilżając i tonizując. Co ciekawe woda kwiatowa ma pH podobne do naturalnego pH skóry człowieka, dlatego tak świetnie na nią działa i pomaga ją szybko i efektywnie odżywić. Składniki wody kwiatowej mają potwierdzone działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, regenerujące, antybakteryjne oraz antyoksydacyjne.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów przygotowanych na bazie naturalnej wody kwiatowej. Dopasowane są do różnych typów skóry i odczynów pH, dlatego przed pierwszym użyciem warto dokładnie przeczytać zalecenia na opakowaniu produktu. Choć substancja ma łagodne działanie na skórę, to szybko może pojawić się reakcja alergiczna, dlatego po nałożeniu warto dokładnie obserwować skórę. Wody kwiatowej można używać w codziennej pielęgnacji zarówno skóry twarzy, jak i całego ciała.
Wśród najchętniej używanych wyciągów z destylowanych roślin znajduje się woda kwiatowa z róży damasceńskiej. Produkty przygotowane na jej bazie zawierają w sobie dużo witamin oraz antyoksydantów, dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku skóry naczynkowej, trądzikowej i wrażliwej. W przypadku tego rodzaju skóry specjaliści zalecają również hydrolat z zielonej herbaty, który przyspiesza proces regeneracji komórek i doskonale chroni przed promieniami UV.
Dla skóry szybko przetłuszczającej się eksperci zalecają stosowanie wody kwiatowej z lawendy, którego działanie pomaga ją nawilżyć i zregenerować. Co ciekawe, wyciąg ten popularny jest także przy pielęgnacji skóry głowy, zapobiegając wypadaniu włosów i wzmacniając cebulki.
Różnorodne działanie i liczne właściwości wody kwiatowej pozwalają na stosowanie wyciągów z roślin do wielu rodzajów produktów kosmetycznych. Każdy z nich przygotowywany jest na bazie różnych roślin, co pozwala na idealnie dopasowanie produktu do potrzeb skóry. Najczęściej na bazie wody kwiatowej przygotowywane są toniki, maseczki do twarzy, spraye łagodzące podrażnienia skóry czy wcierki do włosów. Dzięki zawartości olejków eteryczny hydrolaty wykorzystywane są także do produkcji naturalnych perfum oraz mgiełek zapachowych do ciała. Wyciągi z destylowanych roślin można dodawać również do domowych kosmetyków, według własnych potrzeb.
zdj. główne: Aaron Burden/unsplash.com