“Pomyśl trzy razy, zanim coś kupisz, czy naprawdę tego chcesz i potrzebujesz” – wywiad ze stylistką Natalią Penar
Styl

“Pomyśl trzy razy, zanim coś kupisz, czy naprawdę tego chcesz i potrzebujesz” – wywiad ze stylistką Natalią Penar

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

O pasji do kreowania wizerunku, kulisach pracy stylistki i modzie w duchu slow fashion rozmawiamy z Natalią Penar, stylistką, art director oraz wykładowcą stylizacji w Fashion School.

Weronika Misiuk: Od ponad 10 lat pracujesz jako osobista stylistka, personal shopper oraz dyrektor artystyczna różnych kampanii modowych. Co najbardziej fascynuje Cię w tym zawodzie?

Natalia Penar: Zmienność, niepowtarzalność oraz różnorodność. Każdy projekt lub każda nowa osoba, nad której wizerunkiem pracuję, to zupełnie nowy etap i nieoczywiste wyzwanie. Pomimo iż są pewne powtarzalne struktury, których jako stylistka się trzymam, za każdym razem otwieram nowy rozdział i to mnie fascynuje.

Jak wygląda Twój typowy dzień pracy?

W momencie, w którym postanowiłam decydować o swoim czasie i sobie ponad 10 lat temu, porzucając mury międzynarodowej korporacji i decydując się na pracę stylisty, żyję w duchu ”slow”. Rano nieśpiesznie piję kawę, przygotowując ciało i umysł do działań, poszukiwania inspiracji, pomysłów. Tworzenie wizerunku dla klienta czy też marki to duża odpowiedzialność i zaufanie. Nie mogę być chaotyczna, choć najciekawsze projekty czy pomysły właśnie powstają z pewnego twórczego chaosu, który potem wymaga znalezienia ”oprawy”, pomysłu.

W przypadku pracy nad wizerunkiem moich klientów indywidualnych najpierw zanurzam się w ich świat. Poznaję rytm dnia, styl życia, zagłębiam się w osobowość, profesję, hobby, szukam szukam i jeszcze raz szukam, po to, aby jak najlepiej oprawić ich indywidualizm. Lubię dawać swoim klientom poczucie unikalności, wyjątkowości. W swojej pracy czuję się artystką. Nic nie wygląda tak samo. Każda współpraca to nowy start.

Często mówi się, że moda to sposób na wyrażenie swojej osobowości. A jakie jest Twoje podejście do mody?

Oczywiście. Nie można zbudować spójnego i świadomego wizerunku, pomijając jego esencję, czyli osobowość. Każdy ma styl, którego fundamentem jest osobowość. Często obserwuję ulicę, ludzi, których mijam i wyobrażam sobie kim są, jaki mają zawód, czym się interesują, jak poprzez ubranie komunikują się ze światem, czy jest to autentyczne i na ile lub czy jest to kreacja. Jest to szalenie interesujące. Ubranie może być też kostiumem, w którym gramy określoną postać. Na przykład z pozoru za agresywnym, ciężkim wizerunkiem, czernią, skórami, piercingiem, tatuażami, wyrazistym makijażem kryje się często bardzo wrażliwa osoba. Ten ”kostium” to warstwa ochronna.

Jest wiele osób, które boją się modowych eksperymentów, wolą postawić na klasyczne, sprawdzone rozwiązania, bo tak jest bezpieczniej. Ty natomiast w swoich social mediach podkreślasz, że lubisz prowokować i eksperymentować ze stylem. Czy uważasz, że warto być bardziej otwartym w kwestii mody i nie zamykać się w określonych schematach?

Myślę, że poszukiwania i eksperymenty nawet w zaciszu domowym, mogą być konstruktywne i otwierające oraz stymulować nas do dalszego odkrywania. Zazwyczaj hamulec i impuls do eksperymentowania wciskany jest głównie z towarzyszącego strachu przed oceną otoczenia, czyli typowego ”co pomyślą o mnie inni, jak zareagują, czy za mocno się nie wyróżnię”. Ale też niepewnością czy nieumiejętnością wyjścia poza dotychczasowe przyzwyczajenia, schematy, które być może nie są najciekawsze i korzystne, ale za to bezpieczne. W pracy z klientem stymuluję do poznawania siebie, otwartości i rozbudzania w sobie ciekawości do poznawania mapy swojego ciała, doświadczania na sobie nowych fasonów, kolorów, a co najważniejsze ciekawych połączeń. Rezultaty bywają spektakularne. 🙂

Fot. materiały własne Natalia Penar

Na czym polega przegląd szafy ze stylistą? Co możemy dzięki niemu zyskać?

Przegląd, audyt szafy pod hasłem: SZAFA POZYTYWNA/ SZAFA ŚWIADOMA/ SZAFA ZRÓWNOWAŻONA, to zazwyczaj pierwszy etap, od którego chętnie zaczynam współpracę z klientem. Czasem szafa ma ogromny potencjał, ale brakuje pomysłu czy polotu ze strony klienta, żeby samodzielnie go odkryć. Przegląd szafy klienta rozpoczynam od:

  1. zdefiniowania mocnych stron sylwetki,
  2. eliminacji niekorzystnych ubrań,
  3. metamorfozy, czyli skomponowania z klientem nowych stylizacji na bazie ubrań z szafy,
  4. stworzenia lookbooka (zdjęć przygotowanych stylizacji), do którego klient w każdym momencie może powrócić lub trzymać w swoim smarfonie, jaką stylizacyjną ściągę pod tytułem: ”what to wear?”.
  5. listy potrzeb, listy priorytetów do ewentualnego uzupełnienia, aby nadać szafie spójności
  6. style Book`a- podsumowania spotkania i przedstawienie wizji na wizerunek klienta.

Jak widzisz, przegląd szafy jest wieloetapowy i na wielu poziomach korzystny. Moją misją jest nie tylko świadome kupowanie, ale też praca nad potencjałem własnej szafy i tym, co już mamy.

Natalia Penar Z MODY WZIĘTE – Wygląd profesjonalistki- triki stylizacyjne podczas wystąpień ONLINE

Jakie błędy modowe najczęściej zauważasz wśród swoich klientów? Czego należy unikać?

Hm… Nie chciałabym w ogóle pojmować stylizacji w kategorii ”błędów modowych”. Byłabym przeszczęśliwa, gdyby więcej tych ”błędów” pojawiało się na ulicy, a ludzie poczuli wolność, że mogą żyć i ubierać się tak jak czują. Więc eksperymentujmy i popełniajmy błędy. Ja w czasie swojego 37-letniego życia przeszłam przez wiele metamorfoz i zanurzyłam się w wielu stylowych nurtach, aby dojść do tego kim jestem, czego potrzebuję i w jakiej wersji lub wersjach siebie lubię. Natomiast myślę, że błędem jest bezmyślne kupowanie, uleganie szybkiej i byle jakiej modzie oraz ostentacyjna logomania, za którą nie zawsze w parze idzie jakość:)

Wiem, że jesteś wykładowczynią stylizacji mody w Fashion School, przygotowującą przyszłych stylistów do zawodu. Na co najbardziej powinny zwrócić uwagę osoby, które chcą w przyszłości zająć się tym profesjonalnie i osiągnąć sukces w tej branży?

Myślę, że osobę myślącą poważnie o zawodzie stylisty powinna wyróżniać kreatywność, odwaga, determinacja, ciekawość, pewna waleczność oraz spora dawka inteligencji emocjonalnej, która jest niezbędna w pracy z drugim człowiekiem. Przyda się też umiejętność  organizacji, planowania, zarządzania czasem i być może też swoją firmą, jeśli zdecydujemy się na pracę w pojedynkę czy pod własną marką.

Fot. materiały własne Natalia Penar

Jak  zachować zdroworozsądkowe podejście do mody, dokonując bardziej świadomych wyborów zakupowych w duchu slow fashion?

Myślę, że ważne jest zdefiniowanie swoich potrzeb. Zrobienie STOP i odpowiedzenie sobie na pytanie kim jestem, jakie są moje wartości , czego mi potrzeba, co mnie już nie fascynuje, oraz czy potrzebuję aż tyle. Polecam zredukowanie swojej szafy i stworzenia listy potrzeb.

Nie ma sensu ulegać impulsom. Pomyśl trzy razy, zanim kupisz, czy naprawdę tego chcesz i potrzebujesz. A przede wszystkim spójrz na swoją szafę z dozą świeżości. Spróbuj odnaleźć w tym, co już masz potencjał i postaraj się o nowe kompozycje, których wcześniej nie próbowałaś. To świetne ćwiczenie na kreatywność. 😉

Kto jest dla Ciebie ikoną stylu? Czy są jakieś osoby, które Cię szczególnie inspirują?

Inspirują mnie z całą pewnością francuzki oraz ich bezpretensjonalna i oszałamiająca lekkość noszenia. Lubię styl Caroline de Maigret, Clémence Poésy, Ady Kokosar, ale jestem pod dużym wrażeniem barwnej i odważnej Estelle Chemouny. Jestem też totalną fanką bliźniaczek Mary-Kate i Ashley Olsen. Myślę, że lista świetnie noszących się kobiet mogłaby być długa. 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Serwis kawowy i obiadowy – zbytek czy must have?
Serwis kawowy i obiadowy – zbytek czy must have?
Chciałbyś mieć piękny i funkcjonalny serwis kawowy lub obiadowy? Podpowiadamy, na jaki materiał i komplet należy zwrócić uwagę, wybierając zastawę stołową.
Powiększanie piersi – wszystko co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na zabieg
Powiększanie piersi – wszystko co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na zabieg
Jakie ryzyko wiąże się z zabiegiem powiększenia piersi? Czy jest on bezpieczny? Odpowiedzi na te i inne ważne kwestie związane z operacją biustu znajdziesz w tym artykule.
Wybór odpowiedniego producenta drzwi – klucz do solidności i estetyki
Wybór odpowiedniego producenta drzwi – klucz do solidności i estetyki
Wybór drzwi to ważna decyzja, która ma wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd naszego domu.
Ostatnie wpisy