O czym może świadczyć ból zęba?
Zdrowie i fitness

O czym może świadczyć ból zęba?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dokuczliwy ból zęba potrafi nie tylko zniszczyć nam dzień, ale i nieleczony doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Sprawdź, co może być jego przyczyną i jak sobie z nim radzić.

Próchnica

Próchnica jest najczęściej wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz pomijania szczotkowania. Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, optymalnie po każdym posiłku (pamiętaj, zbyt częste szczotkowanie może doprowadzić do nadwrażliwości, więc staraj się powtarzać ten proces z umiarem). Nie zapomnij o nitkowaniu, które dokładnie oczyści wąską przestrzeń międzyzębowa, do której zwykła szczoteczka nie może się dostać. Pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny będą także płukanki do ust, ale nie stosuj ich jako zamienników mycia zębów.

W przypadku próchnicy wywołanej złą dietą, staraj się unikać słodkich produktów. Cukier, który osadza się na szkliwie zębów, podlega fermentacji, co z kolei przyczynia się do namnożenia bakterii w jamie ustnej.

Nadwrażliwość

Kiedy zmagasz się z ostrym, ale krótkotrwałym bólem związanym z kontaktem z konkretnym bodźcem, może to oznaczać, że twoje szkliwo jest osłabione. Nadwrażliwość zębów rozpoznasz, gdy ból ustaje od razu od zniknięcia problematycznego czynnika. Takimi bodźcami są zimna lub gorąca temperatura, a także kwaśny czy słodki smak.

Nadwrażliwość zębów powoduje niewłaściwa dieta, złożona z wielu kwaśnych posiłków zawierających cukier, które przyczyniają się nie tylko do uszkodzenia szkliwa, ale także cofania się dziąseł. Wielu ludzi o tym nie wie, ale również agresywne szczotkowanie uszkadza zęby. Jeśli zauważyłaś, że podczas myciu zębów twoja ręka robi się napięta przez to, jak mocno zaciskasz ją na szczoteczce, to znak, że musisz być delikatniejsza.

Odpowiedzą na nadwrażliwość są wszelkiego rodzaju płyny, żele czy pasty przeznaczone do wrażliwych zębów. Dentysta może przeprowadzić zabieg fluoryzacji.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Zapalenie miazgi

Ćmiący, pulsujący ból, który narasta z czasem, oznacza zapalenie miazgi. Schorzenie to rozwija się stopniowo i często jest efektem nieleczonej próchnicy lub mechanicznego urazu zęba. Również niewłaściwa dieta może przyczynić się do powstania tej kondycji.

Na samym początku zapalenie miazgi może przypominać nadwrażliwość. Ból bowiem jest ostry i pojawia się w odpowiedzi na kontakt z określonym bodźcem. Nieleczony jednak, szybko zamieni się w uporczywe, ciągłe pulsowanie, które przybiera na sile przy dotknięciu korony zęba. Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak bóle głowy, słabość lub gorączka.

Kiedy proces zapalenia zęba staje się zaawansowany, jedyną skuteczną metodą jest leczenie kanałowe. Endometry to urządzenia służące do pomiaru długości kanału, które są nieinwazyjne zarówno dla kobiet w ciąży. To właśnie ich stomatolog użyje do przeprowadzenia zabiegu, nie musisz więc martwić się wizytą – endometry zwiększają skuteczność leczenia kanałowego.

Nie ignoruj zapalenia miazgi. Nieleczone może doprowadzić nie tylko do dalszych problemów w obrębie jamy ustnej, ale także przyczynić się do rozwinięcia choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy ropnia mózgu.

Przyczyny psychologiczne i neurologiczne

Stres i nieleczone choroby o podłożu psychologicznym mogą przyczynić się do powstania bólu psychosomatycznego, czyli nieuwarunkowanego w fizycznym stanie zdrowia. Jeśli wykonałaś szereg badań i twój dentysta nie potrafi znaleźć przyczyny twojego problemu, skonsultuj się z doświadczonym terapeutą.

Nie znaczy to, że twój ból jest wymyślony. Po prostu mentalne cierpienie, które odczuwałaś przez dłuższy czas, zaczęło objawiać się pod postacią choroby zęba. Tak czy siak jest to problem wymagający pomocy profesjonalisty.

Również określone choroby neurologiczne mogą przyczynić się do bólu zębów. 

Zdjęcie główne: RFBSIP/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 sposobów na bardziej promienną cerę
6 sposobów na bardziej promienną cerę
Po zimie Twoja cera jest szara i błaga o właściwą pielęgnację? Sprawdź, co zrobić, żeby przywrócić jej blask.
Jak rozpoznać depresję?
Jak rozpoznać depresję?
Z danych WHO wynika, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym i najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym, z którym boryka się […]
Jakie umiejętności powinien mieć księgowy?
Jakie umiejętności powinien mieć księgowy?
Na samym początku warto powiedzieć, na czym właściwie polega zawód księgowego.
Ostatnie wpisy