Jakie lampy pasują do wnętrz glamour?
Dom i ogród

Jakie lampy pasują do wnętrz glamour?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wnętrza glampur i ich oświetlenie powinny skupiać się, oprócz oświetlenia ogólnego, głównie na oświetlaniu nastrojowym, akcentującym różne detale, stwarzając przy tym niepowtarzalną atmosferę oraz dopełniając aranżację.

Ogólne oświetlenie

Oświetlenie ogólne jest podstawą całej aranżacji, zapewniając jednolity blask w całym pomieszczeniu i oświetlając przestrzeń raczej funkcjonalnie niż ze względów estetycznych. Cechą charakterystyczną oświetlenia ogólnego jest to, że jest ono zwykle bezpośrednie i powinno być sterowane za pomocą urządzenia ściemniającego w celu uwzględnienia zmian w świetle dziennym.

Centralna lampa wisząca jest prawdopodobnie najczęściej używanym źródłem oświetlenia ogólnego i może stanowić ważny element wystroju pomieszczenia. Luksusowe żyrandole glamour lub instalacja artystyczna zarówno świetnie prezentują się w pomieszczeniu, jak i przyciągają wzrok.

Muszą im towarzyszyć inne warstwy oświetlenia, ponieważ centralne źródło światła samo rzuca niezbyt estetyczne cienie i nie nadaje pomieszczeniu prawdziwego ducha. Tak uproszczony schemat oświetlenia jest ogólnie uważany za zdecydowanie niewystarczający do stworzenia przyjaznej przestrzeni.

Oświetlenie otoczenia

Następną warstwą oświetlenia jest oświetlenie ambientowe, które jest doskonałym partnerem oświetlenia ogólnego. Oba typy mają wspólne ważne cechy – są przede wszystkim funkcjonalne i służą do oświetlania całego obszaru. Główna różnica między nimi polega na kierunku ich światła. 

Oświetlenie otoczenia jest pośrednie i dlatego jest bardziej miękkie niż oświetlenie ogólne – ponieważ zwykle nie korzysta z oświetlenia typu downlight, nie tworzy niepochlebnych cieni. Pomyśl kinkietach ściennych, które obmywają ścianę lekkimi, podświetlanymi panelami z pleksiglasu lub ukrytym oświetleniem kasetonowym, które rzuca światło na sufit.

Oświetlenie zadaniowe

Jak nazwa sugeruje, oświetlenie zadaniowe to dowolne źródło światła używane do określonego zadania, takiego jak czytanie lub gotowanie. Z natury światła te muszą mieć większą moc niż większość innych źródeł. Zawsze jednak łącz je z odpowiednim oświetleniem otoczenia, aby uniknąć zmęczenia oczu spowodowanego ostrym kontrastem jasnych i ciemnych obszarów.

Obszary do czytania i pracy to jedne z najbardziej oczywistych obszarów wymagających oświetlenia zadaniowego. Lampy z wyważonym ramieniem wspaniale wyglądają na biurkach, a elastyczne lampki do czytania zamocowane w pobliżu wezgłowia doskonale nadają się do czytania przed snem. Oświetlenie lustra dobrze sprawdza się w łazienkach. Kuchnia to kolejny obszar, w którym należy włączyć oświetlenie zadaniowe, aby przygotowywanie posiłków było łatwiejsze i bezpieczniejsze. Reflektory podszafkowe, wpuszczane oprawy typu downlight nad blatem roboczym lub długie i niskie oświetlenie wiszące nad wyspą to tylko niektóre opcje. 

Oświetlenie nastrojowe

Sprawia, że ​​pomieszczenie jest przyjemnie zachęcające, tworząc “baseny” światła, które przeciwdziałają cieniom powodowanym przez oświetlenie ogólne. Jest to również ważny element aranżacji pomieszczenia.

W przypadku lamp stołowych preferowany jest solidny stolik boczny lub konsola, w przeciwnym razie ukrycie przewodów może być trudne. Przewlecz przewody przez dyskretny otwór wywiercony w powierzchni. Trzymaj gniazda w pobliżu miejsca, w którym będą znajdować się lampy (jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero jesteś na etapie projektowania nowego domu).

Ponieważ oświetlenie nastrojowe jest często warstwą oświetlenia znajdującą się najbliżej poziomu oczu, ważne jest, aby wszelkie odblaski pochodzące od nieestetycznych gołych żarówek osłonić filtrem. To samo dotyczy oświetlenia ogólnego, jeśli gołą żarówkę widać od dołu.

Wybierz niższą moc do oświetlenia nastrojowego – w przeciwieństwie do oświetlenia zadaniowego, żarówki o dużej mocy są zbyt silne i nieodpowiednie. Żarówki o większej mocy wymagają również dużego klosza, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń między żarówką a materiałem.

Jeśli światło w Twoim pokoju opiera się w dużej mierze na nastrojowym oświetleniu, jaśniejsze odcienie są najlepsze, aby wpuścić jak najwięcej światła; ciemniejszy odcień jest świetny, jeśli chcesz uzyskać nastrojowy, klimatyczny wygląd.

Fot. Max Vakhtbovych/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik na temat konserwacji i pielęgnacji elementów e-papierosa dla dłuższej żywotności
Poradnik na temat konserwacji i pielęgnacji elementów e-papierosa dla dłuższej żywotności
Odkryj tajniki skutecznej konserwacji i pielęgnacji e-papierosa, aby zapewnić mu długą żywotność. Praktyczne wskazówki i porady dla każdego użytkownika.
Jak pielęgnować kolczyki z żółtego złota – praktyczne porady
Jak pielęgnować kolczyki z żółtego złota – praktyczne porady
Dowiedz się, jak dbać o swoje złote kolczyki, aby zawsze wyglądały jak nowe. Poznaj sprawdzone metody na czyszczenie i przechowywanie biżuterii z żółtego złota.
Torty dla dzieci – kolory i jednorożce
Torty dla dzieci – kolory i jednorożce
Tort na przyjęcie urodzinowe dla dziecka to jeden z najważniejszych elementów takiego wydarzenia. Zazwyczaj krojenie tortu jest punktem kulminacyjnym programu, ważne jest więc, by na stole pojawił się tort w wymarzonym kształcie.
Ostatnie wpisy