Wągry to problem, z którym boryka się wielu z nas i coraz częściej dotyczy nie tylko osób w wieku dojrzewania, ale też osoby dorosłe. Sprawdź, jak można się ich pozbyć.
Wągry to efekt zatkanych porów. Sebum (łój), które jest produkowane przez gruczoły łojowe, ochrania twarz przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład niska temperatura czy wiatr. Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają nadmiar sebum, którego nie usuwamy podczas regularnej pielęgnacji, to ujścia porów w skórze zatykają się i są dodatkowo blokowane przez złuszczający się naskórek. Wewnątrz tak zablokowanych porów jest sebum, które w wyniku utleniania z czasem zaczyna ciemnieć. Efektem tego są ciemne kropki, zwane zaskórnikami lub wągrami. Ten problem dotyczy najczęściej skóry na twarzy (szczególnie w okolicach nosa). Borykają się z nim zazwyczaj osoby, które mają cerę tłustą lub mieszaną, choć nie jest to regułą i wągry mogą też pojawiać się na skórze suchej.
Jeśli borykasz się z problemem zaskórników, to musisz szczególnie dbać o:
Jest kilka domowych sposobów na pozbycie się powstałych już wągrów. Zastanów się, może najwygodniejszą dla Ciebie metodą będzie:
Jakiś czas temu w sklepach pojawiły się odkurzacze do wągrów. Opinie na ich temat są mocno podzielone, dlatego nie sposób jednoznacznie ocenić ich skuteczności i bezpieczeństwa. Zanim zdecydujesz się na użycie tego urządzenia, warto przetestować jego działanie na kilku wągrach. Jeśli nie pojawią się u Ciebie skutki uboczne (np. popękane naczynka, siniaki), możesz użyć go na większej powierzchni.
Zdecydowanie nie. Wyciskanie zaskórników może spowodować zaostrzenie zmian skórnych i być przyczyną stanu zapalnego, dlatego lepiej tego unikać.
Zdj. główne: EcoPanda/unsplash.com