Wabi-sabi, czyli o wnętrzu niedoskonałym
Dom i ogród

Wabi-sabi, czyli o wnętrzu niedoskonałym

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkania niedoskonałe to trend wnętrzarski, który przywędrował do Polski przed kilku laty wprost z Japonii. Nie jest jeszcze bardzo znany, ale zyskuje sobie coraz liczną rzeszę zwolenników. Jakie są jego podstawowe zasady?

Na czym polega filozofia wabi-sabi?

Od wielu sezonów wabi-sabi jest jednym z trendów coraz mocniej zaznaczającym się we wnętrzarstwie. Najpierw warto jednak pochylić się nad filozofią, która legła u podstaw takiego rodzaju wystroju. 

Filozofia wabi-sabi

Polega na znajdywaniu piękna w tym, co niedoskonałe. Zamiast ideału, poszukuje się prostoty, naturalności i skromności. Ceni się w niej to, co powstało jako wynik pracy rzemieślników. We wnętrzach rysy, zadrapania lub surowość ścian nie są powodami do wstydu, ale wręcz przeciwnie – dowodami autentyczności.  

Wnętrze wabi-sabi, czyli jakie?

Stylizacja wnętrza wabi-sabi wypływa wprost z japońskiej kultury i wartości przez nią wyznawanych. Wnętrze powinno być funkcjonalne po to, żeby było można się nim dzielić z innymi. Piękno powinno się czerpać z naturalnych rozwiązań i materiałów. Wszystko w duchu nostalgii. Nic nie może być perfekcyjne, dominuje minimalizm i pogodzenie się z naturalnym cyklem życia i śmierci. 

Akceptowalna niedoskonałość

Filozofia wabi-sabi stanowi podkreślenie tego, że niedoskonałość również może być piękna. Gdzie jest granica pomiędzy tym, co pięknie, niedoskonałe, a czymś, co można zwyczajnie uważać za niedopracowane? Wabi-sabi to naturalne materiały – akceptowalne w takim wnętrzu są więc pęknięcia lub niedoskonałości wynikające z naturalnej eksploatacji danego materiału. 

Dla kogo jest wabi-sabi?

Ten typ wystroju z pewnością nie będzie się podobał osobom, które w zdecydowany sposób dbają o idealne linie, nieskazitelne kolory i połyskujące faktury mebli. Zdecydowanie większe jest prawdopodobieństwo, że przypadnie do gustu fanom minimalizmu, natury i nieco mniej typowego podejścia do aranżacji wnętrz.

Elementy wystroju wabi-sabi

Jak konkretnie należy aranżować wnętrza wabi-sabi? O co zadbać i jakich materiałów używać? We wnętrzu ma przede wszystkim panować prostota. Takie rozwiązania pozwalają w łatwy sposób zadbać o czystość i porządek. Nie można jednak przesadnie stawiać na symetrię, bo wnętrze ma się prezentować w pełni naturalnie. 

Materiały naturalne

W cenie, jeśli chodzi o wnętrza wabi-sabi, są przede wszystkim materiały organiczne i biodegradowalne. Glina, cegła, ale też metal i beton łączą się ze sporymi ilościami drewna, które również nie musi być idealne, pozbawione pęknięć czy sęków. Należy je dopełnić lnem, bawełną i wełną. 

Recykling jest w modzie

Wabi-sa to także wnętrza, gdzie korzysta się z materiałów i mebli pochodzących z odzysku. W tym przypadku odrestaurowanie starych szaf, komód czy kanapy będzie o tyle łatwiejsze, że nie musi wiązać się z drobiazgową eliminacją wszystkich niedoskonałości. Gdy damy nowe życia starym meblom to również charakterystyczne dla wabi-sabi przeciwstawienie się konsumpcjonizmowi. 

Jakie dekoracje we wnętrzu wabi-sabi?

Pochwała rzemiosła to jeden z ważnych elementów tworzących filozofię wabi-sabi. W przypadku wnętrz dobrze sprawdzają się między innymi ręcznie tkane dywany i narzuty. Świetnie prezentują się również kosze i meble z wikliny, bambusa czy rattanu. Dodatkowo warto wykorzystać stare gliniane i miedziane naczynia. Generalnie trzeba stawiać na garnki, dzbany i puchary wytworzone ręcznie, na sposób rzemieślniczy. Bardzo stylowo prezentują się też rozbite dzbanki, które warto samodzielnie skleić, nadając im dodatkowego charakteru. 

Jakie kolory we wnętrzu? 

Przyblakłe zielenie, pastele i brązy to podstawowe kolory wab-sabi. Warto do nich dołączyć szarości i ciemniejsze błękity. Dobór kolorów ma dążyć do imitacji natury, ale też tworzenia spójnego i przytulnego wnętrza, w którym świetnie będą się czuć pogodzeni z życiem gospodarze i ich goście.

Fot. Burst/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

20 − 15 =

Rekomendowane
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy bez dodatkowych ozdób?
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy bez dodatkowych ozdób?
Artykuł przedstawia niezbędne kroki do wyboru idealnego pierścionka zaręczynowego bez dodatkowych ozdób. Wskazówki odnośnie doboru materiału, rozmiaru i kształtu kamienia.
Obuwie rodem z Hollywood – oto najnowsza kolekcja Evy Longorii
Obuwie rodem z Hollywood – oto najnowsza kolekcja Evy Longorii
Poznaj najnowszą unikalną kolekcję obuwia od Evy Longorii!
Odkrywając siebie: Praktyczne porady do samorealizacji w codziennym życiu
Odkrywając siebie: Praktyczne porady do samorealizacji w codziennym życiu
Odkryj swoje prawdziwe ja dzięki praktycznym poradom dotyczącym samorealizacji. Zrozumiesz, jak ważne jest skoncentrowanie się na własnym rozwoju i przeżyciu pełni życia.
Ostatnie wpisy