Jakie badania wykonać u okulisty?
Zdrowie i fitness

Jakie badania wykonać u okulisty?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz wizytę w gabinecie okulisty, ale nie wiesz, jakie badania warto wykonać, aby mieć pewność, że Twoje oczy są w pełni zdrowe? Przedstawiamy listę podstawowych badań okulistycznych, które warto profilaktycznie wykonywać oraz podpowiadamy, co ile należy odwiedzać gabinet okulisty.

Dodatkowe badania okulistyczne – jakie wykonać?

Wybierasz się do okulisty, ale nie wiesz, jakie badania zlecić? Do podstawowych badań, które zazwyczaj odbywają się podczas profilaktycznej wizyty, zaliczamy między innymi badanie ostrości widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie dna oka. Jednak jakie jeszcze badania warto zlecić?

ANGIO-OCT

Podczas wizyty w gabinecie okulistycznym warto dodatkowo wykonać badanie ANGIO-OCT. Badanie to polega na obrazowaniu przepływu w naczyniach siatkówki. Jest połączeniem angiografii z OCT, czyli wizualizacji naczyń krwionośnych z optyczną tomografią siatkówki. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, retinopatii cukrzycowej, zakrzepu żyły środkowej siatkówki, zatoru tętnicy środkowej siatkówki, czy centralnej chorioretinopatii.

OCT

Warto także wykonać OCT. Również jest to bezinwazyjne badanie siatkówki oka. Dzięki nowoczesnym sprzętom dostępnym dziś w gabinetach okulistycznych badanie OCT pozwala wykryć między innymi zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jaskrę, błonę nasiatkówkową, mokulopatię cukrzycową, obrzęk i otwór w plamce, centralną surowiczą chorioretinopatię. 

USG gałki ocznej

Jeśli masz obawy, co to stanu Twoich oczu, to warto także zdecydować się na badanie USG. Badanie sondą ultrasonografu trwa zazwyczaj kilka minut,  jednak jest kluczowe na przykład w przypadku badań pourazowych. USG gałki ocznej pomaga bowiem wykryć wiele groźnych przypadłości takich jak odwarstwienie się siatkówki, występowanie mętów w ciele szklistym, zmiany zachodzących po cukrzycy oraz guzy  wewnątrzgałkowe.

Badanie na synoptoforze

Jeśli podejrzewasz u siebie zeza, to koniecznie wykonaj również badanie na synoptoforze. Urządzenie to bada między innymi pracę mięśni okoruchowych i odbiór bodźców wzrokowych, dzięki czemu jest w stanie wykryć zeza oraz jego kąt i stopień obuocznego widzenia. Badanie to trwa zaledwie kilka minut oraz jest w pełni bezinwazyjne i bezbolesne. 

Wszystkie te badania oferuje między innymi klinika okulistyczna w Warszawie. Jeśli zaś okulista zaleci Ci noszenie okularów, to pomoc oferuje Ci optyk Poznań jest miejscem, w którym kupisz idealne okulary dla siebie.  

Zdjęcie główne: pexels.com/ANTONI SHKRABA

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Spódnica mini – jak ją nosić, aby wyglądać stylowo?
Spódnica mini – jak ją nosić, aby wyglądać stylowo?
Szukasz pomysłów na stylizacje ze spódnicą mini? Oto najlepsze pomysły!
Serum do twarzy – jakie wybrać?
Serum do twarzy – jakie wybrać?
Szukasz najlepszego serum do twarzy, ale nie wiesz, jakie będzie odpowiednie dla Ciebie? Podpowiadamy!
Jakie problemy psychologiczne występują najczęściej obecnie?
Jakie problemy psychologiczne występują najczęściej obecnie?
Obecnie, w dobie szybkiego tempa życia, łatwego dostępu do informacji i różnorodnych bodźców, wiele osób zmagają się z różnymi problemami psychologicznymi. Niektóre z tych problemów są częstsze niż inne i mogą dotyczyć ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęściej występującym problemom psychologicznym w dzisiejszych czasach.
Ostatnie wpisy