Jakie badania warto wykonywać regularnie
Zdrowie i fitness

Jakie badania warto wykonywać regularnie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, to jeden ze sposobów na uniknięcie rozwoju wielu groźnych chorób. Jest to więc sposób na długie i zdrowe życie. Kilka minut poświęconych na pobranie krwi pozwoli na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium i skuteczne jej wyleczenie. Jakie badania powinno się wykonywać regularnie?

Lista badań okresowych 

Badania profilaktyczne powinny być traktowane jako obowiązek wśród osób pragnących cieszyć się długim i zdrowym życiem. Przyjmuje się, że podstawowe badania okresowe, wykonywane raz do roku, pozwolą wykluczenie wystąpienia najczęstszych chorób lub ich wykrycie na początku rozwoju. Jakie podstawowe badania profilaktyczne należy wykonywać?

  • Morfologia – to jedno z najpopularniejszych i najlepiej dostępnych badań. Pozwala ono na wykluczenie wielu chorób lub wskazanie metody dalszej diagnostyki. Badanie morfologiczne polega na pobraniu krwi (na czczo) z żyły łokciowej, a następnie jakościowej i ilościowej ocenie jej elementów morfotycznych.
  • OB (Odczyn Biernackiego) – jest to badanie wskazujące stan zapalny w organizmie.
  • TSH – badania profilaktyczne powinny obejmować także pomiar poziomu TSH (hormonu tyreotropowego) – regulującego działanie tarczycy oraz hormonu tarczycy FT4 (tyroksyny) – który jest przez tarczycę produkowany.
  • Badanie poziomu glukozy we krwi – jest to badanie pozwalające na wykrycie cukrzycy. Jego wykonanie szczególnie zalecane jest osobom po 30 roku życia.

Wszystkie powyżej wymienione badania można wykonać w ramach jednego pobierania krwi. Badania krwi to jeden z rodzajów badań oferowanych przez InterLab laboratorium medyczne Poznań.

Wśród badań profilaktycznych, wyróżnia się także te wykonywanych nie w laboratorium, ale u specjalisty np. ginekologa. Lista tego typu badań różni się w zależności od wieku oraz płci, a także obciążenia genetycznego. Kobietom po 20 roku życia zaleca się regularne wykonywanie badań ginekologicznych i cytologii (raz w roku), samobadanie piersi (raz w miesiącu pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu) oraz USG przezpochwowe (raz na dwa lata). Dodatkowo kobietom po 40 roku życia zaleca się także wykonywanie USG piersi i mammografię (raz na dwa lata).

Dla mężczyzn po 20 roku życia zaleca się wykonywanie regularnego samobadania jąder (raz w miesiącu), badania jąder przez lekarza (raz na 3 lata) oraz badania proktologiczne – szczególnie w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty.

Dlaczego warto regularnie się badać?

Regularne badania pozwalają na wykrycie chorób w ich wczesnym stadium. Wiele chorób nie wykazuje żadnych objawów bądź ich objawy mogą zostać w łatwy sposób przeoczone czy zignorowane. Gdy objawy zaczną być widoczne, leczenie będzie już prawdopodobnie znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

Myśl o badaniach profilaktycznych budzi wśród społeczeństwa pewną obawę, wynikającą z możliwości wykrycia potencjalnej choroby. Nie warto podchodzić jednak do badań z takim nastawieniem. Lepiej jest podchodzić do badań z myślą, że pozwoli ono na odrzucenie naszych wątpliwości dotyczących stanu zdrowia oraz wykluczenie potencjalnych chorób.

Fot.: Ani Kolleshi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niezwykłe spotkanie online z Margaret Atwood
Niezwykłe spotkanie online z Margaret Atwood
Wyjątkowa rozmowa ze znakomitą pisarką i poetką już w najbliższą środę.
Jak spędzić city break w Warszawie?
Jak spędzić city break w Warszawie?
Przedstawiamy najpopularniejsze atrakcje w stolicy
5 filmów o rozwoju osobistym
5 filmów o rozwoju osobistym
Jakie filmy o rozwoju osobistym warto obejrzeć? Sprawdź naszą listę 5 filmów o rozwoju osobistym, które skłonią Cię do refleksji nad życiowymi wyborami.
Ostatnie wpisy