Rumba, określana przez niektórych tańcem zmysłów, niesie szereg pozytywnych (także prozdrowotnych) skutków. Kiedy warto ją tańczyć i na jakie efekty można liczyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Rumba — na czym polega ten taniec?
Rumba to jeden z tańców latynoamerykańskich. Wywodzi się z Kuby i zdaniem historyków tańca, narodziła się w reakcji na zniesienie w tym kraju niewolnictwa w latach 80. XIX wieku. Choć taniec ten budził sprzeciw i był porównywany do ptasich godów, szybko zyskał sympatię wśród mieszkańców.
Rumba kubańska to tak naprawdę 3 różne wersje tańca:
- Rumba Columbia – taniec solo, który wykonują tylko mężczyźni. Ta rumba charakteryzuje się szybkim tempem i wykorzystaniem wielu figur akrobatycznych. Obecnie tańczy się ją niemal wyłącznie na Kubie.
- Rumba Yambú – to wolna, bardzo powściągliwa rumba, tańczona nawet nieco „sztywno”. Również ta wersja nie jest zbyt popularna poza Kubą.
- Rumba Guaguancó – najbardziej znana wersja rumby. Większość szkół tańca ma właśnie tę odmianę w swojej ofercie. W tej odmianie rumby kluczowe jest uwodzenie w tańcu i historia miłosna opowiedziana przez tancerzy.
Lekcje rumby polecamy szczególnie parom. Te zajęcia pozwolą Wam odbudować bliski kontakt z partnerem/partnerką i ponownie rozgrzać związek. Zajęcia rumby wymuszają sytuacje bardzo zmysłowe, dlatego warto wybrać się na nie właśnie w parze.
Co daje tańczenie rumby?
Lekcje rumby polecamy wszystkim parom, które borykają się z problemem mniejszego zainteresowania ze strony partnera. Ten taniec jest niezwykle zmysłowy i z pewnością pozytywnie wpłynie na związek, pozwoli odnaleźć dawne fizyczne zainteresowanie partnerem lub partnerką.
Rumba sprawia, że tańcząca ją para staje się bardziej świadoma swojego ciała i ciała partnera/partnerki. Płynne, precyzyjne ruchy, pełne gracji przejścia do kolejnych figur, nieruchoma górna część ciała (głowa i barki) i jednocześnie falująca czy wręcz wijąca się dolna część ciała, a także muśnięcia partnera sprawiają, że taniec ten jest niezwykle zmysłowy.
Rumba pozwala podnieść samoocenę i rozwinąć pewność siebie. Taniec ten polega na uwodzeniu partnera, wchodzeniu z nim w bliską relację, zatem na zajęcia najlepiej jest wybrać się z partnerem/partnerką lub kimś bliskim, kto nie będzie nas krępować i przy kim odważymy się wykonywać charakterystyczne dla rumby ruchy bioder.
Korzyści zdrowotne płynące z tańca
Rumba nie jest szybkim tańcem, więc zdecydowanie nie należy liczyć na spalenie dużej ilości kalorii i zmniejszenie masy ciała. Jednak tańcząc rumbę, wypracujesz prawidłową sylwetkę ciała, co będzie miało zbawienny wpływ na stan Twojego kręgosłupa. Dodatkowo trenowanie rumby zwiększa elastyczność i gibkość, szczególnie dolnych partii ciała, dlatego jest to doskonałe uzupełnienie bardziej forsownych treningów.
Warto też podkreślić, że taniec, tak jak inne formy ruchu, wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie, dlatego warto tańczyć rumbę, jeśli zmagamy się ze stresującymi sytuacjami. Taniec pozwoli oderwać się na chwilę od codziennych zmartwień i ułatwi relaks po stresującym dniu w pracy.
Zdj. główne: Adrian Dascal/unsplash.com