Peeling skóry głowy to ważny element pielęgnacji włosów, którego większość z nas nigdy nie zrobiła. Dziś chcemy Cię namówić do wypróbowania tego zabiegu. Gwarantujemy, że jego efekt miło Cię zaskoczy!
Peeling skóry głowy – czy warto?
Zdecydowanie tak! Każdy powinien regularnie wykonywać peeling skóry głowy. Dlaczego? Powód jest taki sam jak w przypadku każdego innego peelingu. Niezależnie od części ciała, skóra ma swój standardowy cykl odnowy. Zrogowaciałe i martwe komórki naskórka złuszczają się. Zadaniem peelingów jest usunięcie właśnie tych martwych komórek naskórka z powierzchni skóry. Warto wiedzieć, że zrogowaciały naskórek tworzy barierę, przez którą większość składników aktywnych nie jest w stanie się wchłonąć. Dlatego, aby zapewnić optymalne działanie zabiegów pielęgnacyjnych, ważne jest regularne robienie peelingu. Peelingu skóry głowy również.
Zalety peelingu skóry głowy
Wspomniane wyżej ułatwianie wchłaniania składników aktywnych zawartych w kosmetykach nie jest jedyną zaletą peelingu skóry głowy. Regularne ścieranie martwego naskórka z głowy:
- pobudza mikrokrążenie i wzmacnia skórę głowy;
- hamuje rozwój bakterii;
- reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu włosy mniej się przetłuszczają;
- powoduje uniesienie włosów u nasady;
- zmniejsza ryzyko wypadania włosów dzięki oczyszczaniu mieszków włosowych.
Jaki wybrać peeling skóry głowy?
Podobnie jak peelingi do twarzy czy ciała, peelingi do skóry głowy możemy podzielić na trzy podstawowe typy.
- Peeling mechaniczny – zawiera drobinki, które przez tarcie usuwają martwy naskórek ze skóry głowy. Pamiętaj, że peeling mechaniczny nie nadaje się do skóry wrażliwej, suchej i delikatnej.
- Peeling enzymatyczny – peeling chemiczny, który powoduje „rozpuszczenie” martwego naskórka. Enzymy działają delikatniej niż peeling mechaniczny, dlatego świetnie sprawdzi się do skóry wrażliwej.
- Peeling kwasowy – peeling chemiczny, który powoduje złuszczenie martwego naskórka dzięki zawartości kwasów w składzie preparatu. Podobnie jak peeling enzymatyczny lepiej się sprawdzi w przypadku skóry delikatnej niż peeling mechaniczny.
Domowy peeling skóry głowy
Podobnie jak peeling do twarzy, peeling do skóry głowy możemy zrobić z kilku składników dostępnych w każdym domu. Poniżej znajdziesz dwa proste przepisy na peeling skóry głowy. Wybierz optymalny dla Ciebie.
- Kawowy peeling skóry głowy – przygotujesz go z dwóch składników! Trzy łyżki fusów kawy wymieszaj z szamponem. Rozprowadź równomiernie na skórze głowy i masuj przez 2–3 minuty. Nie obawiaj się – fusy bez problemu spłuczesz z włosów. Dlaczego kawowy peeling do skóry głowy to dobry pomysł? Kawa zawiera kofeinę, która pobudza cebulki włosów. Dzięki temu włosy mniej wypadają i szybciej rosną. Jesteś blondynką? Kawowy peeling do skóry głowy może lekko przyciemnić Twoje włosy. Oceń, czy to dobry pomysł.
- Peeling skóry głowy z wykorzystaniem soli – trzy łyżki soli drobnoziarnistej wymieszaj z szamponem i nałóż na zwilżone włosy i skórę głowy. Dokładnie wmasuj. Ten rodzaj peelingu jest polecany szczególnie dla osób, które borykają się z problemem przetłuszczającej się skóry głowy. Pamiętaj, aby nie wykonywać go, gdy masz podrażnioną skórę głowy.
Pielęgnacja skóry głowy po peelingu
Pamiętaj, aby dokładnie spłukać peeling ze skóry głowy i włosów. Po skończonym zabiegu możesz nałożyć na włosy ulubioną odżywkę. Peeling skóry głowy to prosty zabieg, który znacząco poprawia stan skóry i kondycję włosów.
Zdj. głóne: Luis Quintero/unsplash.com