Zapewne każda kobieta słyszała o dobrodziejstwach oleju rycynowego. Niektóre panie próbują z jego pomocą „zapuścić” długie, gęste rzęsy, inne – rozjaśnić skórę twarzy. Najczęściej jednak z oleju rycynowego sporządzane są maski odżywiające i wzmacniające włosy.
Olej rycynowy: dobroczynny wpływ na włosy
Olej rycynowy jest ceniony ze względu na swój unikatowy skład, w którym znajdziesz kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, oleinowy, rycynolowy) i witaminy (E i A). Maseczki z olejem rycynowym przynoszą zdumiewające efekty już po miesiącu regularnego stosowania. Włosy stają się gęstsze, mocniejsze i zregenerowane, odzyskują naturalny blask i objętość, zaczynają też szybciej rosnąć. Olej rycynowy jest zalecany przy problemach ze skórą głowy i w kompleksowym leczeniu łupieżu.
Jak stosować olej rycynowy na włosy
Aby nie pogłębić istniejących już problemów, od których chcesz się uwolnić z pomocą oleju rycynowego, musisz się nauczyć właściwie go stosować.
A zatem, jeśli Twoje włosy często się przetłuszczają, stosuj go w minimalnych ilościach, w przeciwnym razie uzyskasz efekt przeciwny do zamierzonego.
Olej rycynowy cechuje się lepką i dość gęstą konsystencją, dlatego dla wygody stosowania najlepiej połączyć go z lżejszymi produktami, na przykład olejkiem arganowym, jojoba, z pestek moreli lub winogron.
Jak nakładać olej rycynowy na włosy
Aby uniknąć trudności w czasie nakładania oleju rycynowego na włosy, warto poznać czynności ułatwiające to zadanie.
- Przed wymieszaniem olejku z pozostałymi składnikami maski podgrzej go lekko w szklanym naczyniu umieszczonym w rondelku z gorącą wodą.
- Olej wywiera dobroczynny wpływ zarówno na cebulki włosowe, jak i rozdwojone końcówki, dlatego w pierwszej kolejności wmasuj olejek w skórę głowy, a następnie rozprowadź go po całej długości włosów palcami lub grzebieniem z rzadko rozstawionymi zębami.
- Maska do włosów na bazie olejów skuteczniej zadziała, jeśli po jej nałożeniu owiniesz głowę ciepłym ręcznikiem lub turbanem termalnym. Podwyższona temperatura pozwoli składnikom odżywczym przeniknąć w głąb włosów.
- W zależności od rodzaju włosów, składu maseczki, a także problemów, jakim ma ona zaradzić, różny jest czas trzymania mikstury na włosach. Niezależnie od tych parametrów, rycyna na włosach nie powinna pozostawać więcej niż dwie godziny.
Domowe maseczki z olejkiem rycynowym
Regularnie stosowane jako zabieg pielęgnacyjny na włosy, naturalne maseczki zawierające olej rycynowy pozwolą Ci w szybkim czasie osiągnąć zamierzony cel.
Maseczka przyspieszająca porost włosów
Do jej przygotowania potrzebne będą następujące składniki: olejek rycynowy (1 łyżka stołowa), jajo kurze, starty korzeń imbiru (pół łyżeczki) i wywar z łupin cebuli (2 łyżeczki).
Jajko ubij na pianę i połącz z pozostałymi składnikami. Nie zapomnij podgrzać oleju. Miksturę wcieraj w skórę głowy przez kilka minut. Otul głowę ręcznikiem i trzymaj maseczkę przez 20–25 minut. Zmyj szamponem i ciepłą wodą.
Maseczka na wzmocnienie włosów
Olej rycynowy uważany jest za jeden z najlepszych środków na wzmocnienie włosów. A łącząc go z innymi, równie skutecznymi składnikami, uzyskasz silnie działające, a przy tym całkowicie naturalne maseczki.
Do przygotowania mikstury potrzebne będą: 1 łyżka stołowa miodu, 1 łyżeczka świeżo wyciśniętego soku z cytryny i 1 łyżka stołowa oleju rycynowego. Składnik połącz i wymieszaj z ubitym żółtkiem jaja. Masę nałóż na włosy. Po pół godzinie zmyj szamponem z ciepłą wodą.
Maseczka dodająca włosom blasku
Aby uzyskać naturalną maseczkę, której regularne stosowanie przywróci Twoim włosom naturalny blask i aksamitność, potrzebować będziesz następujących składników: 2 łyżek stołowych koniaku, 1 łyżki stołowej oleju z rycyny i 1 łyżki stołowej jogurtu.
Jeśli jesteś posiadaczką długich, gęstych włosów, ilość składników zwiększ dwu-, a nawet trzykrotnie. Wymieszaj wszystkie składniki z pomocą blendera lub widelca i uzyskany mus nałóż na włosy. Maseczkę możesz trzymać na głowie nawet dwie godziny.
Zdjęcie główne: Drobot Dean/Adobe Stock