Drzwi wejściowe do mieszkania
Dom i ogród

Drzwi wejściowe do mieszkania

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W każdym bloku czy apartamentowcu drzwi wejściowe do mieszkania to jeden z centralnych momentów twórczych wspólnych przestrzeni komunikacyjnych. Należy zdać sobie sprawę, że nawet wewnętrzne przestrzenie publiczne mają bardzo istotny wpływ na jakość architektoniczną domu.

Od początku budowy bloków wygląd drzwi i wewnętrznych korytarzy budynków mieszkalnych był często zaniedbywany. Korytarz był postrzegany jako surowa przestrzeń komunikacyjna i niestety ten widok nie uległ poprawie w wielu współczesnych realizacjach apartamentowców. Ale wystarczy przejść się korytarzami starszych budynków mieszkalnych, aby zrozumieć, że korytarze i drzwi mogą mieć bardzo reprezentacyjny wygląd. Drzwi są tym, co zobaczy każdy gość w Twoim mieszkaniu i domu, i mają bezpośredni wpływ na to, jak oceni Twoje mieszkanie na pierwszy rzut oka.

Fot. Point3D Commercial Imaging Ltd./unsplash.com

Właściwości drzwi

Szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić co najmniej 800 mm, ponieważ szerokość przejść domowych powinna umożliwiać transport przedmiotów o wymiarach 1950 x 800 x 1950 mm. Z pewnością jednak wygodniej będzie zastosować szerokość 900 mm, jeśli tylko jest to możliwe. Wysokość drzwi wejściowych w nowych budynkach jest zwykle taka sama jak w przypadku drzwi wewnętrznych tj. 1970 lub 2100 mm. Drzwi zawsze otwierają się do wnętrza.

Ważną cechą drzwi wejściowych jest tłumienie akustyczne. W przypadku drzwi wejściowych do mieszkania wymagane tłumienie wynosi zwykle 32 dB. Jeśli wchodzisz bezpośrednio do salonu, musi być większe niż 37dB. Ta wartość będzie dla Ciebie najbardziej interesująca w bardziej ruchliwych budynkach, w mieszkaniach na parterze itp. Przy drzwiach producent powinien opisać hałas, który nie będzie już przez drzwi przenikał. Im wyższa liczba, tym większe tłumienie. Przez ciężkie drzwi, które mają w sobie blachę i są dobrze uszczelnione na całym obwodzie nie powinien przedostawać się praktycznie żaden dźwięk.

Parametr U lub Ud informuje, ile ciepła tracisz przez drzwi. Jeśli na korytarzu jest stosunkowo ciepło, wystarczy wartość U=3,5 W/(m2K). W takim korytarzu nawet zimą temperatura przekracza 15°C. Jednak w niektórych korytarzach w starszych domach temperatura zimą może spaść poniżej 15°C i wtedy wskazane jest zastosowanie drzwi o niższym U. Jeśli do mieszkania można wejść od tyłu, drzwi muszą mieć niższą wartość niż 1,7 W/(m2K) .

Materiał drzwi wejściowych do mieszkania

Nowoczesne drzwi wejściowe składają się z warstwowo połączonych materiałów i łączą w sobie plastik, drewno, aluminium i stal. Wewnątrz drzwi znajduje się płyta drewnopochodna. Drzwi antywłamaniowe powinny mieć stalową ramę. Powierzchnię drzwi najczęściej pokryte są folią, laminatem, laminatem CPL lub HPL, lakierem lub fornirem.

Wygląd drzwi

Wygląd drzwi od strony korytarza powinien być taki sam w przypadku wszystkich mieszkań. Od wewnątrz logicznie dopasować możesz kolor i powierzchnię drzwi do interieru.

Żadna imitacja nie zastąpi wrażenia, jakie daje prawdziwe drewno. Jeśli dominującym elementem w Twoim wnętrzu jest naturalne drewno i meble wykonane z tego materiału, wybierz powierzchnię z forniru lub litego drewna.

Remontując zabytkowe mieszkania i domy należy uszanować oryginalnie zaprojektowane detale domu. W trakcie przebudowy wskazane jest zatem wyremontowanie oryginalnych drzwi. Dlatego zanim wyrzucisz stare drzwi, poproś firmę remontową o ich ocenę. Dziś można wyposażyć oryginalne drzwi, nawet dwuskrzydłowe, w wysokiej jakości zamek i inne zabezpieczenia. Jeśli oryginalne drzwi nie zachowały się lub są w złym stanie, istnieje możliwość wyboru nowych od producentów specjalizujących się w replikach zabytkowych drzwi.

Ościeżnica drzwi wejściowych może być drewniana, MDF lub stalowa, która charakteryzuje się lepszymi parametrami przeciwpożarowymi i bezpieczeństwa.

Co o drzwiach wejściowych mówią nam przepisy BHP?  

W domu, który ma więcej niż cztery jednostki mieszkalne, drzwi wejściowe muszą być ognioodporne. Musi być zachowana odporność ogniowa drzwi EI, czyli czas, przez który konstrukcja jest w stanie wytrzymać działanie ognia i wysokich temperatur. W przypadku zwykłych drzwi do mieszkań wartość ta musi wynosić co najmniej 30 minut.

Ochrona przeciw kradzieżom

Drzwi i inne elementy zabezpieczające, takie jak kraty, zamki, wkładki blokujące, okucia itp. posiadają własne oznaczenie klasy bezpieczeństwa. Każda klasa posiada szczegółowy opis tego, co powinna wytrzymać w przypadku próby włamania przez złodzieja i jego narzędzia. Różnica między drzwiami polega między innymi na ilości elementów zabezpieczających – kołków wchodzących w ościeżnicę. Liczy się nie tylko ich liczba, ale także lokalizacja. Drzwi powinny zawierać zamek bezpieczeństwa tej samej lub wyższej klasy.

Drzwi antywłamaniowe mogą stanowić warunek ubezpieczenia mieszkania od kradzieży.

Zamki

O Twoje bezpieczeństwo troszczy się zazwyczaj zamek bębenkowy. Wkładka powinna być odporna na wiercenie, strzępienie i łamanie. Kupując osobną wkładkę, musisz znać grubość drzwi, położenie śruby mocującej oraz głębokość osłony lub rozety osłaniającej okucie. Po wewnętrznej stronie drzwi znajduje się klamka, a zamykanie można kontrolować za pomocą klucza lub zamka wc. Korzystając z zamka wc, nie ma ryzyka zapomnienia kluczy w drzwiach i ich zatrzaśnięcia. W przypadku drzwi antywłamaniowych może to być bardzo denerwujące. Drzwi mogą być również wyposażone w wizjer, kołatkę lub samozamykacz. Wizjer można zastąpić kamerą, a przechwycony obraz można oglądać nie tylko na telefonie domowym, ale także na telewizorze, komputerze, telefonie komórkowym itp.

Dziś drzwi można otworzyć nie tylko kluczem, ale także chipem lub kartą chipową. Najbezpieczniejsze jest skanowanie danych biometrycznych, gdzie nie ma ryzyka utraty lub kradzieży. Jednocześnie nałożenie na nią palca jest bardzo łatwe. Niestety to rozwiązanie jest obecnie nadal dość drogie.

Wybór drzwi wejściowych krok po kroku?

Przed zakupem drzwi spisz swoje wymagania. Ważnym warunkiem jest zdecydowanie bezpieczeństwo – dlatego nie lekceważ wyboru dostawcy i wybierz firmę, która dokładnie opisuje wyposażenie i klasę bezpieczeństwa drzwi. Omów swoje wymagania z technikiem, który zmierzy otwarcie drzwi i oceni istniejącą ościeżnicę. Aby lepiej zapewnić bezpieczeństwo i szczelność drzwi, zaleca się również wymianę ościeżnicy.

Oferta cenowa powinna zawierać cenę drzwi, ościeżnicy, okuć, progu, demontażu oryginalnych i montażu nowych drzwi.

Zdjęcie główne: Amanda Vick/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*