Czym jest teleradiologia?
Zdrowie i fitness

Czym jest teleradiologia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wraz z rozwojem technologii, możliwe staje się częściowo zdalna praca medyków. Nie musisz już czekać wiecznie, aby poznać interpretację twoich wyników badań. W tym artykule dowiesz się, czym w ogóle jest radiologia oraz jakie możesz mieć z tego korzyści.

Teleradiologia wchodząca w skład telemedycyny

Celem telemedycyny nie jest „leczenie na odległość”, ale doprowadzenie lekarza lub specjalisty tam, gdzie jest on potrzebny. Radiologia zajmuje w ramach telemedycyny szczególną pozycję. Innowacje techniczne i nowoczesne technologie komunikacyjne często znajdowały się w radiologii w przeszłości jej wejścia w medycynie, nic więc dziwnego, że teleradiologia stanowi nieproporcjonalnie duży odsetek telemedycyny. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne umożliwiają wiele rzeczy, o których poprzednie pokolenia mogły tylko pomarzyć.

Obejmuje to metody badawcze, takie jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcia rentgenowskie. Specjalista radiologii, który analizuje te obrazy, może teoretycznie znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. Aby to zadziałało, obrazy MRT są przesyłane ze skanera do radiologa przez szyfrowane połączenie internetowe.

Korzyści dla pacjenta wynikające z zastosowania telemedycyny

Teleradiologia zyskała na znaczeniu podczas pandemii koronawirusa. Aby chronić własny personel przed zakażeniem koronawirusem, szpitale i prywatne pracownie rentgenowskie tymczasowo umożliwiły swoim radiologom pracę z domu. Ograniczyło to kontakty społeczne i zminimalizowało ryzyko zakażenia pracowników. Praca z domu jest łatwa dla radiologów, ponieważ nie ma tego kontaktu bezpośredniego. Tym różnią się od większości innych specjalności medycznych, które opierają się na kontakcie z pacjentem. 

Jeśli ciekawi cię, w jaki sposób wykonywana jest radiologia oraz chcesz skorzystać z takiej usługi, to możesz to zrobić tutaj https://eurodiagnostic-polska.pl/. Zazwyczaj pacjent otrzymuje raport z poradni radiologicznej, do której został skierowany. To, który radiolog jest tego dnia na służbie, pozostawia się przypadkowi. Niestety czasami kwestią szczęścia jest to, czy radiolog dokonujący diagnozy na miejscu jest rzeczywiście zaznajomiony z obrazem klinicznym pacjenta. Ani pacjenci, ani radiolog nie są w stanie tego przewidzieć. Masz tylko nadzieję.

Jednak w przypadku teleradiologii, zdjęcia pacjentów są przesyłane bezpośrednio do najlepszego dostępnego radiologa. Daje to pacjentowi dostęp wielu wyspecjalizowanych radiologów. Każdy z nich może skupić się na swojej specjalności. Oprócz bogatego doświadczenia klinicznego, wielu radiologów ma również wykształcenie akademickie. Badają i publikują w międzynarodowej prasie branżowej na swoje tematy. W ten sposób mogą zawsze mieć do dyspozycji najbardziej aktualną wiedzę w swojej specjalistycznej dziedzinie.

Fot.: Harlie Raethel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Matthew McConaughey otworzył swój kanał na YouTube
Matthew McConaughey otworzył swój kanał na YouTube
Jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie zamierza opowiedzieć o swoim życiu i przekonaniach.
Jak wybrać idealny wózek dziecięcy – praktyczne porady dla rodziców
Jak wybrać idealny wózek dziecięcy – praktyczne porady dla rodziców
Poradnik dla rodziców, jak dobrze wybierać wózki dziecięce, zgodnie z najważniejszymi parametrami: komfortem, bezpieczeństwem i ceną.
Składniki myjące w szamponach do włosów – co warto wiedzieć?
Składniki myjące w szamponach do włosów – co warto wiedzieć?
Kluczowym elementem szamponu, który odpowiada za jego właściwości myjące, są tzw. surfaktanty (detergenty). Jak działają te substancje i jakie składniki myjące najczęściej znajdziemy w szamponach?
Ostatnie wpisy