Na czym powinna opierać się dobra komunikacja w związku?
PsychologiaRelacje

Na czym powinna opierać się dobra komunikacja w związku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Można stwierdzić, że im bliższa relacja, tym większe zaangażowanie emocjonalne. A gdzie silne uczucia, tam i konflikty. Spory w związkach są więc zjawiskiem powszechnym i nie musi to świadczyć o kryzysie w relacji. Wręcz przeciwnie – mądrze prowadzone dyskusje i wspólne szukanie kompromisów mogą wzmocnić więź. Zastanawiasz się, w jaki sposób lepiej zrozumieć drugą osobę? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rad.

Najważniejszy jest spokój

Konflikt w związku może powodować frustrację i gniew. Łatwo wówczas dać się ponieść emocjom i powiedzieć coś, czego będzie się później żałować. Dlatego, jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, możesz powiedzieć o tym partnerowi i przerwać dyskusję aż oboje ochłoniecie. Dzięki temu unikniesz eskalacji konfliktu, a druga osoba doceni fakt, że chcesz spokojnie porozmawiać o problemie.

Nie licz na to, że druga strona się domyśli

To chyba najczęstszy problem w związku. Myślisz, że skoro partner Cię kocha, to powinien wiedzieć, co czujesz. Niestety, relacja między ludźmi nie działa w taki sposób. Dlatego należy jasno wyrażać swoje uczucia i nie pozostawiać w tej kwestii niedomówień. Warto również zadawać pytania drugiej stronie o jej uczucia – zapobiegnie to wielu nieporozumieniom oraz wzmocni Wasz związek, a Twoje zainteresowanie na pewno zostanie zauważone.

Ustąp choć trochę

Pewnie wydaje Ci się, że zawsze  masz całkowitą słuszność i Twoje argumenty są najważniejsze. Jednak druga strona również ma swoje racje i warto ich wysłuchać. Rozważ, czy na pewno nie możesz trochę odpuścić i choć częściowo zgodzić się z partnerem. Nawet jeśli druga połówka Twoim zdaniem kompletnie się myli, to przemyśl, czy kwestia, o którą się sprzeczacie, jest ważniejsza od dobra Waszego związku. Pary najczęściej kłócą się o rzeczy, które w szerszej perspektywie są zupełnie nieistotne.

Unikaj dużych kwantyfikatorów

Podczas kłótni często dochodzi do momentu, kiedy zaczynacie przerzucać się sformułowaniami w stylu „bo Ty zawsze…/a Ty nigdy…”? To bardzo zły zwyczaj. Zamienia to rozmowę w bolesną licytację czyje zachowanie jest gorsze. Lepiej przywołać konkretne przykłady denerwującego Cię zachowania, wytłumaczyć, dlaczego było ono niewłaściwe i opowiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec partnera w omawianej sytuacji. Może się okazać, że nie wynika to ze złej woli, a jedynie z niewiedzy. 

Fot. Candice Picard/Unsplash

Znajdź nić porozumienia

Argumentując swoje racje, warto znaleźć punkty, z którymi oboje się zgadzacie. Ustalcie, co w tym sporze jest nadrzędną ideą, z którą oboje się zgadzacie. Może być tak, że chcecie tego samego, jednak zamierzacie to osiągnąć różnymi drogami. Warto wówczas wysłuchać się nawzajem i razem ustalić strategię osiągnięcia celu. 

Zastanów się, co tak naprawdę Cię zdenerwowało

W większości przypadków możesz zapobiec kłótni, jeśli trafnie ocenisz, co jest przyczyną emocji. Często kumulujemy w sobie napięcie przez dłuższy czas – stres w pracy, zmęczenie, nadmiar obowiązków i niewyspanie może spowodować, że mała iskra spowoduje ogromny wybuch. Dlatego, zamiast wszczynać awanturę o przysłowiowe rozrzucone skarpetki, lepiej wziąć głęboki oddech i pomyśleć, czy tak naprawdę denerwujesz się na zachowanie drugiej osoby, czy to tylko zły dzień.

Przemyśl co i dlaczego chcesz osiągnąć 

Konflikt w związku często ma ukrytą przyczynę. Może nią być np. niedostateczne zainteresowanie. Jednak rozpoczynanie kłótni w celu zwrócenia na siebie uwagi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Owszem, może niekiedy przynieść pożądany efekt, jednak jeśli takie zachowanie zacznie się powtarzać, druga strona będzie tym zmęczona i zirytowana. Nikt nie chce się stale zastanawiać, czym Cię dziś zdenerwuje.

Szanuj partnera

Ludzie zwykle mają duży problem z przyznaniem się do błędu i uznaniem czyichś racji. Dlatego podczas rozmowy należy dać drugiej stronie szansę na wyjście z sytuacji z twarzą. Nie warto chełpić się „zwycięstwem” i upokarzać partnera, nawet jeśli racja jest w oczywisty sposób po Twojej stronie. W ten sposób można dotkliwie zranić drugą osobę.

Dobra komunikacja stanowi podstawę udanego związku. Nie oznacza to jednak, że między partnerami nie będzie dochodziło do nieporozumień. Kluczową kwestią jest zrozumienie własnych emocji i ułatwienie tego również drugiej osobie. Zawsze należy pamiętać o tym, aby szanować uczucia partnera oraz nie dawać się ponieść emocjom. Spory mogą prowadzić do lepszego poznania siebie oraz drugiej osoby. Niekiedy pomagają również w wypracowaniu nowych metod komunikacji i wzmocnienia związku.

Fot. Guiverg/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety gotowania na parze
Zalety gotowania na parze
Zastanawiasz się, czy warto gotować na parze? Zobacz, jakie zalety z tego wynikną.
Szukasz pomysłu na świąteczną stylizację? Oto nasze inspiracje
Szukasz pomysłu na świąteczną stylizację? Oto nasze inspiracje
Zastanawiasz się nad wyborem świątecznej stylizacji? Mamy kilka propozycji!
3 modne stylizacje, dzięki którym zostaniesz królową jesieni
3 modne stylizacje, dzięki którym zostaniesz królową jesieni
Jak ubierać się jesienią? Przedstawiamy 3 modne stylizacje, dzięki którym zostaniesz królową jesieni!
Ostatnie wpisy