Kiedy może być potrzebna pomoc psychologa?
Psychologia

Kiedy może być potrzebna pomoc psychologa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeszcze do niedawna pomoc psychologa była czymś, co kojarzyło nam się z poważnymi przypadkami, konieczną terapią farmakologiczną czy wręcz hospitalizacją. Wraz z ułatwieniem dostępności do specjalistów z zakresu psychoterapii czy psychiatrii, poszerzyło się także nasze rozumienie tych pojęć. Korzystanie z pomocy psychologa straciło przynajmniej część tej złej renomy, która towarzyszyła mu od lat. Wciąż zdarzają się jednak wątpliwości. Czy to na pewno wystarczający powód, by udać się do psychologa? Czy nie przesadzam? Krótka odpowiedź na to pytanie zawsze brzmi – tak. Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy, to znaczy, że pomoc tę powinieneś otrzymać.

Psycholog czy psychiatra?

Swoje doświadczenia z psychoterapią warto zacząć od zrozumienia, czym różni się psycholog od psychiatry. Psychiatra jest lekarzem, do niego należeć będzie zdiagnozowanie problemów Twoich lub Twoich bliskich, określenie, jakie zaburzone procesy mózgu wpływają na kondycję organizmu. To do niego należy przypisanie odpowiednich leków, jeżeli jest taka potrzeba. Psychiatra rzadko działa bez pomocy psychologa. To właśnie psycholog zadba o stan Twojego samopoczucia, pomoże Ci zrozumieć tkwiące głęboko w Tobie problemy, w końcu to z psychologiem pracować będziesz nad tym, by nie potrzebować dłużej ani pomocy psychologa, ani psychiatry. O ile nie każda sytuacja wymaga interwencji psychiatrycznej, coraz bardziej powszechne jest udanie się do psychologa, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niezależnie, czy Twoimi problemami są zaburzenia osobowości, depresja, czy trudna sytuacja życiowa – psycholog pomoże Ci ustabilizować Twoją sytuację i odnaleźć spokój.

Introwertyzm

Na pewno wielokrotnie słyszałeś wcześniej o introwertyzmie. Określenie to weszło do potocznego języka tak bardzo, że wielokrotnie sami o sobie mówimy, że jesteśmy introwertykami czy ekstrawertykami. Bycie introwertykiem nie jest niczym złym – warto to podkreślać, ponieważ osoby introwertyczne, a szczególnie introwertyczne dzieci, wielokrotnie czują, że w pewien sposób mogą odstawać od społeczeństwa, które zdecydowanie przedstawia cechy ekstrawertyczne jako godne pożądania. Jednak czym charakteryzuje się introwertyzm w praktyce? Introwertyk to osoba, która będzie miała większe problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. Na początku może zachowywać dystans, mieć trudność z nawiązaniem relacji w grupie. Dłużej zajmuje jej pokazanie swojej prawdziwej osobowości i ceni sobie poznanie drugiej osoby na głębszym poziomie. Byli dziećmi, o których mówiło się, że są nieśmiałe, jednak w miarę dorastania wciąż wolą trzymać się z boku grupy. Pomoc psychologa pomoże im z problemami, które napotykają w życiu codziennym, jednak nie ma na celu przekształcenia ich w ekstrawertyków. Bycie introwertykiem nie jest niczym złym, a nauczenie się tego to tylko część terapii.

Fot. cottonbro/Pexels

Hipochondria

Tak samo jak w przypadku introwertyzmu równie lekko mówi się o innych, że mają problem z hipochondrią. Warto wziąć pod uwagę, że to poważne zaburzenie nerwicowe, które dotyka około 4-9% populacji. Znacząco wpływa na komfort życia człowieka i może być powodem nasilenia lęków, a także występować tuż obok depresji. Hipochondryk to osoba, która żyje w wiecznym przekonaniu o posiadaniu choroby somatycznej. Jest ono dla niej uporczywe i ciągnie się przez dłuższy okres czasu, znacząco wpływa na komfort codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Najlepsze efekty w leczeniu hipochondrii daje połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią, chociaż ze względu na specyfikę tej choroby hipochondrycy często unikają wizyty u psychiatry.

Depresja

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpopularniejsza choroba na świecie. Dzieje się tak ze względu na lepszą diagnostykę i większą świadomość społeczeństwa. Charakteryzuje się ona długotrwałym obniżeniem nastroju, któremu często towarzyszy ból fizyczny, zaburzenia apetytu oraz zaburzenia snu. Leczenie, chociaż może trwać nawet kilka lat, przy regularnych wizytach u psychologa i leczeniu farmakologicznym jest skuteczne. Każdy potrzebuje innej pomocy, jednak każdemu psychoterapeuta jest w stanie pomóc przy ustaleniu odpowiedniego planu działania.

For. Alex Green/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pojemniki obiadowe — Twoje niezawodne rozwiązanie do przechowywania posiłków
Pojemniki obiadowe — Twoje niezawodne rozwiązanie do przechowywania posiłków
Dzięki pojemnikom przygotowane posiłki będą zawsze pod ręką, a Ty będziesz mógł cieszyć się smakiem domowych potraw, gdziekolwiek jesteś.
Jak radzić sobie z lękiem: Praktyczne techniki stosowane przez psychologów
Jak radzić sobie z lękiem: Praktyczne techniki stosowane przez psychologów
Lęk jest naturalną emocją, którą doświadczają ludzie w różnych sytuacjach życiowych. Jednak kiedy lęk staje się przesadny lub przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, może być problematyczny. W tym artykule omówimy praktyczne techniki, które stosują psychologowie w pracy z osobami zmagającymi się z lękiem.
Bieganie jesienią – o tych rzeczach warto pamiętać
Bieganie jesienią – o tych rzeczach warto pamiętać
Jeśli jesteś osobą aktywną, nie musisz rezygnować z treningów na zewnątrz, gdy nadchodzi jesienna pogoda. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz do takich wyjść. Tutaj znajdziesz podpowiedź, jak możesz to zrobić.
Ostatnie wpisy