Jak rozpoznać depresję?
Psychologia

Jak rozpoznać depresję?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z danych WHO wynika, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym i najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym, z którym boryka się niemal 350 milionów ludzi na świecie. 

Każdy z nas narażony jest pojawienie się tej choroby, dlatego warto poznać depresję i jej objawy, których nie powinno się bagatelizować. Jakie są pierwsze objawy? Jak przebiega leczenie? Gdzie należy szukać pomocy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Co to jest depresja?

Depresja jest terminem o wielu znaczeniach. Potocznie używany jest jako odniesienie do złego samopoczucia, przygnębienia bez względu na przyczynę. W medycynie tym terminem nazywany jest rodzaj zaburzeń emocji i nastroju.

Jeśli złe samopoczucie nie mija po okresie dwóch tygodni, może ono się przerodzić w depresję.

Rodzaje depresji

W medycynie występują cztery rodzaje depresji:

  1. Dystymia — depresja o znacznie łagodniejszym przebiegu niż pozostałe rodzaje. Zazwyczaj leczy się ją farmakologicznie oraz za pomocą psychoterapii. Charakterystycznymi objawami jest obniżony nastrój, niska samoocena, ogólny pesymizm, które trwają minimum dwa lata.
  1. Depresja poporodowa — spowodowana jest niekontrolowanym spadkiem hormonów, który występuje po porodzie. Według analiz aż 75% kobiet doświadcza krótkotrwałego stanu nadmiernej płaczliwości i niepokoju, który zazwyczaj znika po kilku dniach. 
  1. Depresja sezonowa — najczęściej spotykana jest jesienią, kiedy dni są coraz krótsze. Charakteryzuje się występowaniem senności, spadku energii i nadmiernym apetytem. Ten rodzaj depresji, najczęściej występuje u 20 i 30-latków.
  1. Zaburzenia dwubiegunowe — polega na naprzemiennym występowaniu manii i depresji. Niestety, jest to schorzenie, które często może nieść ze sobą dotkliwe skutki, prowadzące nawet do samobójstwa. Chory nie widzi żadnych ograniczeń i może stać się niebezpieczny. W przypadku tego rodzaju chory powinien przyjmować leki na stałe, aby nie nastąpił nawrót choroby.

Objawy depresji

Do najczęściej spotykanych objawów należą:

  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • nagły spadek lub wzrost wagi,
  • częste migreny,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • niskie libido,
  • ciągłe zmęczenie.

Należy pamiętać, że poza wyżej wymienionymi objawami, konieczne jest spełnienie innych, aby można było zdiagnozować depresję. Do pozostałych objawów należą:

  • brak humoru,
  • złe samopoczucie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • myślenie o samobójstwie,
  • samookaleczanie,
  • niska samoocena.

Warto podkreślić, chwilowy dołek związany z gorszym okresem życia, to nie jest jednoznaczny z depresją. Niektóre z objawów mogą świadczyć o niedoborze niektórych witamin. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, a dodatkowo pojawiają się myśli samobójcze, warto udać się do specjalisty.

Leczenie depresji

Depresja jest bardzo ciężką i przewlekłą chorobą, która może powrócić. Niestety, samoczynnie nie zniknie i zawsze wymaga dobrania indywidualnej terapii. 

W zależności od jej nasilenia stosować można psychoterapię, farmakologię (zazwyczaj są to antydepresanty) lub kombinację tych dwóch sposobów.

Jeśli widzisz u siebie pierwsze oznaki depresji, nie zwlekaj i umów się z profesjonalistą!

W terapii online, pomoc profesjonalnych terapeutów jest zapewniona także w języku ukraińskim na hedeby.com.ua

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znasz bliską ci osobę, która być może cierpi na depresję, lub podejrzewasz ją u siebie, nie bój się prosić o pomoc. W tym czasie niezwykle ważna jest obecność bliskich. Warto także zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.

W domu czujesz się bezpiecznie i nie chcesz z niego wychodzić? Nic straconego! Obecnie wielu specjalistów oferuje psychoterapię online, która przynosi takie same efekty jak tradycyjne spotkania w gabinecie. 

Fot.: Nathan Cowley/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Świąteczne dekoracje, których nie może zabraknąć w twoim domu
Świąteczne dekoracje, których nie może zabraknąć w twoim domu
Jak udekorować dom na święta? Podpowiadamy!
Jak rozwijać zmysły dziecka poprzez zabawy sensoryczne?
Jak rozwijać zmysły dziecka poprzez zabawy sensoryczne?
Stymulacja sensoryczna jest ważna w rozwoju dziecka ze względu poznawczego, emocjonalnego oraz motorycznego.
Jak korzystać z urządzeń termowizyjnych podczas polowania?
Jak korzystać z urządzeń termowizyjnych podczas polowania?
Poznaj korzyści i techniki wykorzystania termowizji w polowaniach. Dowiedz się, jak urządzenia te mogą zwiększyć twoją skuteczność oraz bezpieczeństwo.
Ostatnie wpisy