Jak wizualnie ocieplić wnętrze? Najlepsze sposoby
Dom i ogród

Jak wizualnie ocieplić wnętrze? Najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Im chłodniej na dworze, tym chętniej widzimy w swoich czterech ścianach miękkie pledy, plecione kosze i puszyste dywany. Ale czy same tylko właściwie dobrane dodatki wprowadzą klimatyczny nastrój do mieszkania? Skorzystaj z poniższych sposobów, by stworzyć ciepłe ognisko domowe!

Postaw na zgaszone kolory

Nie oznacza to, że wnętrza w żywych, soczystych kolorach nie mogą być przytulne. Tym niemniej to właśnie monochromatyczne przestrzenie i odpowiednio połączone tonacje wybranego koloru odbierane są przez zmysły ludzkie za najbardziej kojące i relaksujące.

Dopracuj system oświetleniowy

Nawet najbardziej zróżnicowane sztuczne oświetlenie nie uzupełni deficytu światła dziennego, za to pomoże w zbudowaniu intymnej, kameralnej atmosfery. Zadbaj o oświetlenie górne i dolne, wykorzystaj lampy z opcją regulacji natężenia światła, zwróć uwagę na drewniane oprawy lamp, a także tkaniny zastosowane w abażurach. Im więcej punktów świetlnych w domu, tym więcej możliwości zarządzania światłem.

Wybierz wygodną kanapę do salonu

Wygodna, duża, co najmniej trzyosobowa, z miękkim i głębokim siedziskiem, żeby można się było na niej rozsiąść z podwiniętymi nogami i podłożoną pod plecy poduszką. Z materiałów obiciowych wybierz zamsz, welur lub nubuk.

Zadbaj o ciekawe dodatki

Nie ograniczaj się do podstawowego zestawu mebli. Dekoracyjne i być może średnio funkcjonalne przedmioty potrafią wprowadzić do wnętrza dużo ciepła! W kuchni postaw witrynę, w której wyeksponujesz szkło i ładne naczynia; w sypialni – elegancki, wzorzysty podnóżek, a w salonie – szeroki, miękki puf.

Dostosuj dom do zmieniających się pór roku 

Tak jak zmieniająca się pogoda sprawia, że regularnie odświeżasz swoją szafę, tak samo mieszkanie powinno odżywać w zależności od pór roku. W sezonie letnim zadbaj o białe, tiulowe firanki, lekką satynową pościel, kwiatowe obrusy, kolorową zastawę stołową. Zmieniające się pory roku mogą Cię zainspirować nawet do wymiany obrazów i innych dzieł sztuki. W okresie jesienno-zimowym zadbaj o obecność miękkich dywanów, ciężkich zasłon, koców i pledów, a latem postaw na zwiewne tkaniny, żywe kolory oraz dodatki, dzięki którym poczujesz w domu klimat wakacyjnej beztroski.

Wyeksponuj biblioteczkę

Książki elektroniczne bez wątpienia posiadają mnóstwo atutów, jednak w budowaniu przytulnej atmosfery zdecydowanie przodują książki drukowane – choćby ze względu na zapach czy szelest przewracanych kartek. Dodatkowo książki same w sobie mogą być pięknym elementem wystroju, który sprawi, że wnętrze stanie się przytulne i swojskie. Ostatecznie możesz się pokusić o atrapy książek, ale nic nie zastąpi prawdziwego księgozbioru.

Wprowadź do domu zapach

Mało kto o tym pamięta, a szkoda. Prawdziwie przytulny dom musi posiadać swój własny zapach. Jeśli lubisz przebywać w pomieszczeniach o ledwie wyczuwalnym zapachu, wybierz saszetki zapachowe, potpourri czy pachnący papier, a jeśli wolisz intensywne zapachy, zaopatrz się w przenośny dyfuzor i zestaw olejków eterycznych.

Uzupełnij wystrój wnętrz o poduszki i pledy

Miękkie wełniane lub pluszowe koce możesz niedbale rzucić na oparcie sofy, a za pomocą rozrzuconych poduszek uzyskasz efekt ogniska domowego i podkreślisz wybrane elementy wystroju.

Nie zapomnij o roślinach

W budowie przytulnej atmosfery pomogą Ci duże okazy: wysokie fikusy, monstery i drzewka cytrusowe.

Źródło: pixabay.com/Skitterphoto

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nosić czerwień zimą?
Jak nosić czerwień zimą?
Jak nosić czerwony kolor zimą, by wyglądać modnie i rzucać się w oczy? Sprawdź nasze porady!
Przygotowanie do przeprowadzki krok po kroku
Przygotowanie do przeprowadzki krok po kroku
Z artykułu dowiesz się o czym warto pamiętać przy przeprowadzce. Przeczytaj tekst, żeby wiedzieć, jakich błędów nie popełniać przy kolejnej zmianie mieszkania.
Badania biochemiczne krwi psa
Badania biochemiczne krwi psa
Podstawą diagnostyki wielu zwierzęcych chorób jest badanie biochemiczne krwi.
Ostatnie wpisy